«Κιτρινοπράσινο» το ντέρμπι στο μπάσκετ!

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια του ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας, απέναντι στον ΑΠΟΕΛ, με τελικό σκορ 78-67. Οι δύο ομάδες είχαν τα δικά τους καλά διαστήματα στο παιχνίδι, με τους κιτρινοπράσινους να υπερέχουν σε αρκετά σημεία και να παίρνουν μία δίκαιη νίκη απέναντι στους γαλαζοκίτρινους.

Αυτή ήταν η 10η επιτυχία στο φετινό πρωτάθλημα για το συγκρότημα του Λίνου Γαβριήλ, που έφθασε τους 24 βαθμούς. Παράλληλα, για τον ΑΠΟΕΛ ήταν η 7η ήττα, και πλέον είναι στους 21 βαθμούς. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Πρίμοζ Μπρέζετς με 23 πόντους (13 ριμπάουντ, 2 ριμπάουντ).

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα έκανε η Πετρολίνα ΑΕΚ στο παιχνίδι όπου με ένα σερί εννέα πόντων (τρίποντο ο Πίγκραμ, από δύο πόντους οι Μπρέζετς, Πέτροβιτς και Ντάσιτς) πήρε προβάδισμα με 9-0 μέχρι το 5′. Ωστόσο ο ΑΠΟΕΛ ήταν σαφώς πιο ανεβασμένος στο δεύτερο μισό του πρώτο δεκαλέπτου, καταφέρνοντας μέχρι την ολοκλήρωση του να ισοφαρίσει, με το σκορ να φθάνει στο 11-11.

Πιο καλά ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο ο ΑΠΟΕΛ που κατάφερε να προηγηθεί με 15-13 μετά από δυόμιση λεπτά. Ωστόσο στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς ανεβασμένοι, καταφέρνοντας να σημειώσουν εννέα σερί πόντους μέχρι το 14:30 και να πάρουν προβάδισμα με 22-15. Στην συνέχεια είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου όπου η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 28-22.

Αρκετά καλό ήταν το ξεκίνημα του ΑΠΟΕΛ και στην τρίτη περίοδο, όπου μετά από τρία λεπτά μείωσε στους τρεις την διαφορά (33-30). Έπειτα οι γηπεδούχοι σημείωσαν ένα σερί οκτώ πόντων (έξι ο Πέτροβιτς με δύο τρίποντα, δύο ο Μπρέζετς) φέρνοντας το σκορ στο 41-30. Γενικά στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες έδειχναν πιο ανεβασμένες, με τους γηπεδούχους σταδιακά να ανεβάζουν την διαφορά, που έφθασε μέχρι και τους δεκατρείς πόντους διαφορά (53-40) στο 28:45. Οι φιλοξενούμενοι όμως σημείωσαν έξι πόντους μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (από δύο οι Παντούρης, Μπάσεϊ και Μπράουν) μειώνοντας σε 53-46.

Με δίποντο του Σιζόπουλου ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ (55-46) για να απαντήσει ο ΑΠΟΕΛ με τρίποντο του Μπερνατόφσκι που μείωσε σε 55-49 στο 32:30. Με το πέρασμα του χρόνου η ομάδα του Δημήτρη Κουστένη προσπαθούσε να μειώσει στο σκορ, όμως οι Λαρνακείς διατηρούσαν το προβάδισμα τους, με το σκορ να φθάνει στο 62-52 στο 35′, ενώ δυόμιση λεπτά αργότερα η διαφορά έφθασε στους δεκατέσσερις πόντους (71-57). Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε την ΑΕΚ να παίρνει την νίκη με τελικό σκορ 78-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-11, 28-22, 53-46, 78-67

Πετρολίνα ΑΕΚ (Λίνος Γαβριήλ): Τόμας 10, Πίγρκαμ 6 (1), Μπρέζετς 23, Ντάσιτς 8, Πέτροβιτς 14 (4), Παλάλας, Μπιγκς 8 (1), Σιζόπουλος 5 (1), Κουμής, Τρισόκκας 2, Στυλιανού, Παντελή 2.

ΑΠΟΕΛ (Δημήτρης Κουστένης): Μπερνατόφσκι 8 (2), Κασκίρης 2, Ράιτ 12, Μπράουν 21 (4), Μπάσεϊ 17 (3), Παντούρης 1, Μόμπλεϊ 6.