Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΚέρδισε ο Απόλλωνας και παραμένει στη διεκδίκηση της 2ης θέσης

Κέρδισε ο Απόλλωνας και παραμένει στη διεκδίκηση της 2ης θέσης

Νικηφόρα μπήκε στη νέα χρονιά ο Απόλλων κερδίζοντας στην «Apollon Arena» με 90-87 την ΕΘΑ, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, και πρόσθεσε την ένατη νίκη του στο τρέχον πρωτάθλημα. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Στέφανος Ηλιάδης με 22 πόντους (3 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 6 ασσίστ).

Μετά το πρώτο λεπτό (4-4) οι γηπεδούχοι με καλάθι από τον Χάινς και τρίποντα από τους Ηλιάδη και Ντούγκλας δημιούργησαν μία μικρή διαφορά (12-4) με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών, ενώ το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε μπροστά με επτά πόντους (25-18). Η ομάδα της Έγκωμης στο 11′ μείωσε στο ένα καλάθι (25-23), όμως οι «γαλάζιοι» μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου αύξησαν τη διαφορά στους 12 πόντους (48-36).

Ο Απόλλωνας στο 23’ άνοιξε την ψαλίδα του σκορ με 58-38, όμως οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν και μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου πλησίασαν αρκετά μειώνοντας στους τρεις πόντους (65-62), ενώ στο 32′ ισοφάρισαν 67-67.

Ο αγώνας ήταν ακόμη πιο συναρπαστικός στα τελευταία λεπτά. Η ομάδα της Λεμεσού ανέκτησε στη συνέχεια πάλι το προβάδισμα και ένα λεπτό πριν από τη λήξη είχε διαφορά εννέα πόντων (90-81), με την ΕΘΑ να μειώνει σε 90-87 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-36, 65-62, 90-87.

Απόλλων (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Χάινς 14, Ντάγκλας 20 (2), Οράιλι 15 (2), Λιούις 9 (2), Ηλιάδης 22 (3), Ελευθερίου, Τζάξον 8 (2), Γεωργίου 2.

ΕΘΑ (Γιώργος Μπιτζάνης): Χάρις 26, Σμιθ 25 (2), Κίσουνλαλ 9 (1), Άντγκερ 18 (2), Ιγκνατόφσκι, Ίσαμπελ 4, Σέπος 3 (1), Παναγιώτου 2, Κάσινος.