Η ΕΘΑ επικράτησε της Ομόνοιας

Η ΕΘΑ επικράτησε της Ομόνοιας με 83-71 για την 21η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, στο «Τάσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία». ACS MVP of the Game ήταν ο Ρέτζιναλντ Κίσουνλαλ με 17 πόντους (12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ).

Η Ομόνοια ξεκίνησε με όρεξη στην αναμέτρηση και μέχρι το 2’ προηγήθηκε με 9-2, για να ακολουθήσει ένα σερί οκτώ πόντων της ΕΘΑ μέχρι το 5’, όπου της έδωσε το προβάδισμα (10-9). Με το τέλος της περιόδου οι «κιτρινόμαυροι» ήταν μπροστά με 20-15. Έως το 13’ οι «πράσινοι» μείωσαν στον πόντο την διαφορά (22-21), ωστόσο η ΕΘΑ κατάφερε έως το 16:30 να προηγείται με +10 (33-23). Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 37-31.

Η Ομόνοια επέστρεψε στη τρίτη περίοδο και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 45-44 στα μισά της. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος της περιόδου, όπου βρήκε ισόπαλες τις δύο ομάδες με 50-50. Η ΕΘΑ ανασυντάχθηκε και ήταν καλύτερη στο πρώτο μισό της τελευταίας περιόδου, όπου προηγήθηκε και πάλι με διψήφιο αριθμό (66-55). Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, όπου τη βρήκε νικήτρια με 83-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 37-31, 50-50, 83-71.

ΕΘΑ (Γιώργος Μπιτζάνης): Ντόχερτι 8 (2), Σμιθ 17 (2), Κίσουνλαλ 17, Κυριακίδης, Άντγκερ 19 (3), Χάρις 19, Σέπος 3 (1), Κ. Ορφανός, Ιγκνατόφσκι.

Ομόνοια (Δημήτρης Κουκούρης): Μπριτ 25 (1), Νίκολς 16 (1), Μάρκου 11 (3), Κάμπελ 7 (1), Τσάφι 10, Γεωργακούδης, Στυλιανού, Τρετιακόβ 2, Κερκ.