Έκανε το καθήκον της η ΑΕΚ, «πάτησε» τον ΑΠΟΠ!

Η Πετρολίνα ΑΕΚ πέτυχε την εντός έδρας νίκη επί του ΑΠΟΠ στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε με 81-56, σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο «Κίτιον» Αθλητικό Κέντρο. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Έσα Αχμάντ με 15 πόντους (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην αρχή, με το σκορ στο 6’ να είναι στο 8-8, με την ΑΕΚ στην συνέχεια να παίρνει προβάδισμα με 14-11 στο τέλος της α’ περιόδου. Οι Λαρνακείς ήταν ανεβασμένοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου στο 15’ ήταν μπροστά με 28-17, ενώ με το τέλος του ημιχρόνου το σκορ πήγε στο 44-28.

Χωρίς μεγάλες διαφορές συνεχίστηκε ο αγώνας. Στο 25’ οι «κιτρινοπράσινοι» ήταν μπροστά με 61-36 και πέντε λεπτά πιο μετά το σκορ είχε οδηγηθεί στο 65-43. Με την λήξη της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με τελικό σκορ 81-56.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 44-28, 65-43, 81-56.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Τόμας 9, Σιζόπουλος 8 (2), Χάμιλτον 14 (2), Ογκμπέιντε 2, Μαντοβάνης 6, Μπράουν 8 (1), Γεωργίου 7 (1), Κουμής 9, Αλεξάνδρου 3 (1), Αχμάντ 15 (2), Παντελή.

ΑΠΟΠ (Μάρκος Ασωνίτης): Στόβερ 6, Χ. Δημητρίου 4, Τέιλορ 17 (2), Αγγελάκος 7 (1), Χιλ 5, Κωστή, Σταύρου 3, Τόμας 6, Α. Δημητρίου 2, Μαυρομμάτης 6.