Ροζ φύλλο κόντρα στον Αχιλλέα πήρε η Ανόρθωση

Η Ανόρθωση ήταν η νικήτρια στον αναβληθέν αγώνα με τον Αχιλλέα, επικρατώντας με 85-75, με MVP τον Γρηγόρη Παντουρή που πέτυχε 21 πόντους, 2 τρίποντα και 2 ασίστ.

Τους πρώτους πόντους του αγώνα πέτυχε ο Αχιλλέας, κάνοντας το 3-0 στο πρώτο λεπτό. Ένα λεπτό αργότερα η Ανόρθωση μείωσε σε 5-4, ενώ στο 3’ οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 8 πόντων (12-4). Στο 7’ ο Αχιλλέας έκανε το 20-13, όμως με 9 σερί πόντους η «Κυρία» γύρισε το παιχνίδι (22-20) και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 24-22.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ μέχρι 16’, όταν ο Γεωργακούδης έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το τρίποντό του (35-35). Η ομάδα της Αμμοχώστου πήρε εκ νέου προβάδισμα στο ίδιο λεπτό (37-35), κρατώντας το μέχρι το τελευταίο λεπτό. Οκτώ δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Βασιλείου ευστόχησε τρίποντο για το 44-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ανόρθωση διατηρούσε το προβάδισμα της, όμως ο αντίπαλος δεν την άφηνε να ξεφύγει στο σκορ. Στο 25’ η ομάδα του Καϊμακλίου ισοφάρισε ξανά (50-50), ενώ στο επόμενο λεπτό πήρε προβάδισμα με τη βολή του Μπράουν (53-52). Το λεϊ απ του Πάρκερ γύρισε το σκορ (54-53) και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 63-57. Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν ώστε να γυρίσουν το σκορ και με τις εύστοχες βολές του Χάρβεϊ στο 34’ μείωσε σε 67-63, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μπράουν έκανε το 70-68. Η Ανόρθωση ανέβασε τη διαφορά και με 9 σερί πόντους (79-70) και διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, παίρνοντας τη νίκη με 85-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-22, 44-44, 63-57, 85-75

Ανόρθωση (Βασίλης Χρυσαλάς): Μπάνιαρντ 12, Πάρκερ 22 (1), Μάλορι 15 (1), Παντουρής 21 (2), Τσίγκας 3 (1), Σέπος 8 (2), Ασωνίτης, Γρηγορίου 4, Μαυρομμάτης

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Κυριάκος Γιαγκουλή): Μπράουν 28 (1), Γεωργακούδης 5 (1), Τρετιακόβ 5, Χάρβεϊ 15, Νάιλς 18, Χριστούδιας 4, Βασιλείου 3 (1), Αγρότης, Ανθυμιάδης 1