Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΟΠΑΠ Basket League: Συνέχισε με νίκη η Ομόνοια, επικράτησε και του Απόλλωνα

ΟΠΑΠ Basket League: Συνέχισε με νίκη η Ομόνοια, επικράτησε και του Απόλλωνα

Η Ομόνοια ήταν η νικήτρια του αγώνα με τον Απόλλωνα με 70-66, για τη 10η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Κορυφαίος του αγώνα ο Σιν Φλουντ με 26 πόντους, 3 τρίποντα και 5 ασίστ.

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα στο πρώτο λεπτό με 5-0. Ο Σμιθ με εύστοχο τρίποντο μείωσε σε 5-3, όμως ο Φίνκε απάντησε πετυχαίνοντας και αυτός τρίποντο για το 8-3 στο επόμενο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα τους μέχρι το 7’, όμως στο επόμενο λεπτό ο Φλουντ ισοφάρισε σε 14-14 με τρίποντο. Οι «πράσινοι» πήραν το προβάδισμα και στο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 19-14. Στη δεύτερη περίοδο η Ομόνοια συνέχισε να σκοράρει αυξάνοντας τη διαφορά, και στο 12’ ο Φλουντ πέτυχε ξανά τρίποντο με τη διαφορά να φτάνει στο +10 (24-14). Οι γηπεδούχοι κρατούσαν τη διαφορά, με τον Απόλλωνα να μειώνει στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου σε 35-29 με τρίποντο του Φίνκε.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας ξεκίνησε με τρίποντο του Χόλτον στο 21’ για το 35-32 στο 24’ ο Ηλιάδης πέτυχε τρίποντο γυρίζοντας το σκορ σε 42-38 για τον Απόλλωνα. Η ομάδα της Λεμεσού ήταν μπροστά στο σκορ ενώ στο 29’ ο Σμιθ μείωσε σε 51-50. Το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 52-51.

Στην τέταρτη περίοδο ο αγώνας ήταν πολύ συναρπαστικός, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται συνέχεια κοντά στο σκορ. Στο 33’ το παιχνίδι ήταν ισόπαλο (54-54), ενώ στο 35΄η Ομόνοια μπήκε μπροστά στο σκορ με το τρίποντο του Φλουντ (57-54). Στο ίδιο λεπτό ο Απόλλωνας γύρισε το σκορ σε 58-57 και στο 37’ είχαμε ξανά ισοπαλία (60-60). Η ομάδα της Λευκωσίας πήρε ξανά προβάδισμα στο 33’ με λεϊ απ του Κριλ και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της. Με εύστοχες βολές του Φλουντ στο 38’ έκανε το 65-61. Η Ομόνοια πήρε τη νίκη με 70-66

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 35-29, 51-52, 70-66