Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΟΠΑΠ Basket League: Πέμπτη σερί νίκη ο ΑΠΟΕΛ, κέρδισε την ΕΝΠ

ΟΠΑΠ Basket League: Πέμπτη σερί νίκη ο ΑΠΟΕΛ, κέρδισε την ΕΝΠ

Την πέμπτη συνεχόμενη και έβδομη συνολικά νίκη πανηγύρισε ο ΑΠΟΕΛ επικρατώντας στο Λευκόθεο της Giovani Ένωση με 74-62 , στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Έτσι, οι δύο ομάδες μαζί με την Πετρολίνα ΑΕΚ και τον Κεραυνό ισοβαθμούν στους 16 βαθμούς στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ντομινίκ Πόιντερ (20 πόντους, 1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Εμανουέλ Ομόγκμπο (19 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε το προβάδισμα στην αρχή με βολή του Ομόγκμπο και δίποντο του Σιμιτζή (3-0). Στο 7′ με το τρίποντο του Κοιλαρά οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα πέντε πόντων (13-8), διαφορά που υπήρχε και με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (18-13).

Στο 13′ η Ένωση πλησίασε στους δύο πόντους (24-22) με το τρίποντο του Άκουα, με τους «γαλαζοκίτρινους» στο 15′ να δημιουργούν διαφορά με διψήφιο αριθμό (32-22) με το δίποντο του Γιανναρά. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με το λέι απ του Άκουα που μείωσε στους εφτά (38-31).

Η ομάδα της Λευκωσίας στην τρίτη περίοδο άνοιξε την ψαλίδα του σκορ κατά οκτώ πόντους (58-43). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «βυσσινί» μείωσαν τη διαφορά και δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος με τις βολές του Μπούργκετ πλησίασαν στους έξι πόντους (65-59), με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος παίρνοντας το ροζ φύλλο με σκορ 74-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 38-31, 58-43, 74-62