Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΟΠΑΠ Basket League: Ο ΑΠΟΕΛ έφυγε με το διπλό επί της ΕΝΑΔ

ΟΠΑΠ Basket League: Ο ΑΠΟΕΛ έφυγε με το διπλό επί της ΕΝΑΔ

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στο παιχνίδι με την Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ, επικρατώντας με 103-74 με MVP τον Κωσνταντίνο Σιμιτζή, ο οποίος πέτυχε 28 πόντους, 4 τρίποντα και 4 ασίστ.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στα πρώτα λεπτά, στο 4’ το σκορ ήταν 5-5, με τον ΑΠΟΕΛ να αποκτά προβάδισμα με 12-8 στο 5’. Στο επόμενο λεπτό οι «γαλαζοκίτρινοι» αύξησαν τη διαφορά τους στο +7 με 19-12, ενώ το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 26-16. Στη δεύτερη περίοδο η ΕΝΑΔ μπήκε καλύτερα, μειώνοντας σε 31-28 στο 6’ με το λεϊ απ του Παναγίδη. Οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου μεγαλύτερο προβάδισμα 3 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου με τις εύστοχες βολές του Μακ Γκιλ για το 36-30, όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 36-35 στο 9’ με τον Παναγιώτου να ευστοχεί σε 3 βολές. Ο ΑΠΟΕΛ είχε προβάδισμα στο ημίχρονο με σκορ 38-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ έφτασε στο +9 στο 34’ με 49-40, όμως η ΕΝΑΔ δεν τα έβαλε κάτω και μείωσε σε 51-49 στο 6’ με το τρίποντο του Μόσλεϊ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Αγίου Δομετίου να ισοφαρίσει και το δεκάλεπτο έληξε με το υπέρ τους σκορ 66-58. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι παίκτες του Μάριου Αργυρού διατήρησαν τη διαφορά τους ξεπερνώντας τους 100 βαθμούς, και έφυγαν με το διπλό από την κλειστή αίθουσα Αγίου Δομετίου με 103-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-26, 35-38, 58-66, 74-103

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Μιχάλης Τσαγγαρίδης)

Σέπος 3, Παναγιώτου 15, Μόσλεϊ 20 (4), Φίσερ 17 (4), Φραγκέσκου 7, Παναγίδης 4, Κασινόπουλος 8