Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΟΠΑΠ Basket League: Επέστρεψε στις νίκες ο Απόλλων, επικράτησε της ΑΕΛ

ΟΠΑΠ Basket League: Επέστρεψε στις νίκες ο Απόλλων, επικράτησε της ΑΕΛ

Στις επιτυχίες επέστεψε ο Απόλλωνας, μετά από ένα παιχνίδι με πολλές ανατροπές, κερδίζοντας εντός έδρας την ΑΕΛ με 95-90, στον εναρκτήριο αγώνα της 11ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μάικ Χόλτον που πέτυχε 38 πόντους, 8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Το δίποντο του Φίνκε και το τρίποντο του Χόλτον έδωσαν προβάδισμα 5-0 στον Απόλλωνα στην αρχή του αγώνα, με την ΑΕΛ να κάνει την ανατροπή και στο 3′ το τρίποντο του Φενέρ την έβαλε μπροστά (5-8). Οι «γαλαζοκίτρινοι» στο 6′ με το τρίποντο του Μονιάτη απέκτησαν διαφορά οκτώ πόντων (9-17), όμως το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Απόλλωνα να έχει το προβάδισμα (26-24) χάρις σε δυο τρίποντα του Χόλτον στο τελευταίο λεπτό της περιόδου.

Η ΑΕΛ μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με σερί οκτώ πόντων και στο 13′ με το λέι απ του Πίγκραμ προηγήθηκε με έξι πόντους (26-32), με την απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων να φθάνει σε διψήφιο αριθμό (28-38) με το καλάθι του Πίγκραμ στο 15′. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με πέντε πόντους (39-44).

Στο 27′ η ΑΕΛ με τις δύο βολές του Μονιάτη είχε προβάδισμα εννέα πόντων (57-66), με τον Απόλλωνα να ολοκληρώνει το τρίτο δεκάλεπτο με σερί 11 πόντων, κάνοντας την ανατροπή στα τελευταία δευτερόλεπτα της περιόδου με το τρίποντο του Χόλτον (68-66).

Οι «γαλάζιοι» στο 33′ με το λέι απ του Φίνκε άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ στους εννέα (80-71), με τους «γαλαζοκιτρίνους» να πλησιάζουν στον ένα πόντο δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος μετά τις βολές του Πιττάκα (88-87). Τελικά, ο Απόλλωνας διατήρησε το προβάδισμά του και πήρε το πέμπτο του ροζ φύλλο στη φετινή σεζόν με σκορ 95-90

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-24, 39-44, 68-66, 95-90