Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΟΠΑΠ Basket League: Εντός έδρας νίκη του ΑΠΟΠ επί της ΕΝΠ

ΟΠΑΠ Basket League: Εντός έδρας νίκη του ΑΠΟΠ επί της ΕΝΠ

Ο ΑΠΟΠ ήταν ο νικητής στον αγώνα με την Giovanni ΕΝΠ, επικρατώντας με 76-64, με MVP τον Τζάστιν Μάρτιν που πέτυχε 25 πόντους, 2 τρίποντα και 11 ριμπάουντ.

Στο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΠ πήρε σημαντικό προβάδισμα με το λεϊ απ του Μάρτιν στο 6’ με 10-3, ενώ με τις βολές των Μπούργκετ και Γεωργίου στο 5’ και στο 7’ αντίστοιχα, η Ένωση μείωσε σε 10-7. Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου προβάδισμα στο 7’ για το 12-7, και ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (21-14).

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Πάφου εξακολουθούσε να ελέγχει το παιχνίδι και στο 13’ ο Μάντερσον έκανε το 27-17. Το τρίποντο του Γεωργίου στο 14’ μείωσε τη διαφορά για τους «βυσσινοί» σε 31-24, όμως ο ΑΠΟΠ συνέχισε να σκοράρε και με το εύστοχο τρίποντο του Χρίστου στο 18’ έφτασε στο +13 (39-26), ενώ το σκορ ημιχρόνου ήταν 41-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ψαλίδα άνοιξε ακόμη περισσότερο, με τους παίκτες του Ελ Χατζι να κάνουν το 47-31 στο 22’, και οι εύστοχες βολές του ΜακΚι να διαμορφώνουν το 49-33, ένα λεπτό αργότερα. Το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 56-48. Στην τελευταία περίοδο η ΕΝΠ προσπάθησε να μειώσει ώστε να φτάσει στην ισοφάριση, όμως δεν μπόρεσαν αφού ο ΑΠΟΠ διατήρησε τη διαφορά παίρνοντας τη νίκη με 76-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 41-29, 56-48, 76-64