Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΟΠΑΠ Basket League: Εντός έδρας νίκη της Ομόνοιας επί του ΑΠΟΠ

ΟΠΑΠ Basket League: Εντός έδρας νίκη της Ομόνοιας επί του ΑΠΟΠ

Στις νίκες επανήλθε η Ομόνοια, η οποία σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, επικράτησε εντός έδρας του ΑΠΟΠ με 91-67 και πρόσθεσε το έβδομο ροζ φύλλο στον απολογισμό της. Για τους «πράσινους» κορυφαίος ήταν ο Νάθαν Κριλ που πέτυχε 31 πόντους, 4 τρίποντα, 14 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Στο 3′ οι δύο βολές του ΜακΚι έφεραν την ισοπαλία 8-8, με την Ομόνοια στη συνέχεια να φτιάχνει σερί 12 πόντων και στο 6′ με το τρίποντο του Σμιθ ήταν μπροστά 20-8. Μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο ΑΠΟΠ μείωσε τη διαφορά κατά το ήμισυ (26-20).

Οι «πράσινοι» μπήκαν στη δεύτερη περίοδο με δύο τρίποντα από τους Πηλακούτα και Κριλ κι έτσι η διαφορά ανέβηκε ξανά σε διψήφιο αριθμό (32-20) στο 11′, ενώ ενάμιση λεπτό πριν από την ολοκλήρωση του δεύτερου δεκαλέπτου έφθασε τους 18 (48-30). Το ημίχρονο έκλεισε με 50-34 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η πλάστιγγα έγειρε προς την πλευρά της ομάδας της Λευκωσίας, η οποία πετυχαίνοντας 14 πόντους περισσότερους από το συγκρότημα της Πάφου (22 έναντι 8) ανέβασε τη διαφορά στους 30 πόντους (72-42).

Η Ομόνοια στο τέταρτο δεκάλεπτο σφράγισε την επιτυχία της, με τον ΑΠΟΠ να μειώνει κατά έξι πόντους και ως εκ τούτου οι γηπεδούχοι πήρε τελικά τη νίκη με σκορ 91-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-20, 50-34, 72-42, 91-67