Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΟΠΑΠ Basket League: «Απέδρασε» με το διπλό η Ανόρθωση επί της ΕΝΑΔ

ΟΠΑΠ Basket League: «Απέδρασε» με το διπλό η Ανόρθωση επί της ΕΝΑΔ

Σε μεγάλο ντέρμπι εξελίχθηκε το παιχνίδι στην κλειστή αίθουσα του Αγίου Δομετίου, μεταξύ ΥΔΡΑΣ Ασφαλιστικής ΕΝΑΔ και Ανόρθωσης. Νικήτρια η Ανόρθωση που πήρε το ροζ φύλλο στην παράταση, με κορυφαίο τον Παντούρη, έχοντας 19 πόντους, 2 τρίποντα και 3 ασίστ.

Η ΕΝΑΔ μπήκε δυναμικά στο παρκέ παίρνοντας προβάδισμα 5-2 στο 2’. Στο 3’ η Ανόρθωση έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τρίποντο του Τσίγκα (5-5). Οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με το δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 21-20. Στη δεύτερη περίοδο η Ανόρθωση μπήκε πιο δυνατά και από το πρώτο λεπτό του δεκαλέπτου ο Μάρκου πέτυχε τρίποντο γυρίζοντας το παιχνίδι (21-23).

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 7 πόντων στο 12’ με σκορ 21-28. Η ομάδα του Αγίου Δομετίου μείωσε και με εύστοχες βολές του ο Σέπους γύρισε το σκορ σε 34-33 στο 18’. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, και με τρίποντο του Μάρκου 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος η Ανόρθωση πήρε προβάδισμα με 40-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τη διαφορά τους και η περίοδος έληξε με σκορ 52-55. Στην τελευταία περίοδο η Ανόρθωση έφτασε στο +7 στο 33’, με σκορ 60-53. Η ΕΝΑΔ μείωσε στο 34’ με 60-59. Στο 38’ η ΕΝΑΔ πήρε προβάδισμα με lay up του Κροφ. Στο τελευταίο λεπτό η Ανόρθωση ισοφάρισε με τον Πάρκερ και το παιχνίδι (65-65) πήγε στην παράταση!

Στην παράταση οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα και στο 43’ έφτασαν στο +10 (65-75). Η ομάδα της Αμμοχώστου κράτησε το προβάδισμα της μέχρι το τέλος, και πήρε τη νίκη με 80-71

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 36-40, 52-55, 65-65

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Αναστάσιος Στουγιανούδης)

Σέπος 15 (3), Παναγιώτου 7, Μόσλεϊ 13, Φίσερ 14, Κροφ 15, Οικονομίδης, Κωνσταντίνου 3 (1), Φραγκέσκου, Κασινόπουλος 4, Γρουτίδης