Νίκη της ΑΕΚ στο «Κίτιον» επί του Απόλλωνα

Με νίκη για την Πετρολίνα ΑΕΚ, άνοιξε η αυλαία για τη 15η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, καθώς στην αναμέτρηση που έγινε στην αίθουσα «Κίτιον», κέρδισε τον Dynatron Απόλλωνα με σκορ 73-58.

Έτσι, η ομάδα της Λάρνακας, έφθασε στη 10η φετινή της νίκη, επί συνόλου 14 αγώνων, την ίδια στιγμή που για αυτήν της Λεμεσού, ήταν η 6η της ήττα, επίσης σε 14 αγώνες.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα, ήταν ο Gresham, που σημείωσε 17 πόντους (7/8 βολές, 5/6 δίποντα, 12 ριμπάουντ).

Προβάδισμα για τη γηπεδούχο στην αρχή (6-2), αλλά στη συνέχεια, ήταν ο Απόλλωνας που βρήκε ρυθμό και βρίσκοντας λύσεις στο σκοράρισμα, κατάφερε να δημιουργήσει ένα 13-4 σερί, που τον έφερε μπροστά, λίγο πριν τη λήξη της 1ης περιόδου με 15-10. H AEK προσπάθησε να βρει λύσεις προς τα τελικά χρονικά σημεία του 10λεπτου και με την ολοκλήρωση του, μείωσε σε 17-15.

Με 4-0 μπήκε η ΑΕΚ στη 2η περίοδο, για να περάσει μπροστά με 19-17, αλλά στο 13`, οι φιλοξενούμενοι έφεραν το σκορ στα ίσα (21-21). Γενικότερα η ΑΕΚ είχε καλύτερο ρυθμό κατά τη 2η περίοδο, κάτι που της απέφερε και προβάδισμα με +6 στο 17`, όταν προηγήθηκε με 30-24. Στην ομάδα της Λάρνακας, ανήκαν τα τελικά χρονικά στάδια της 2ης περιόδου, που με τη συμπλήρωση της, προηγήθηκε με 38-26.

Στο +15 (43-28) βρέθηκε η ΑΕΚ στις αρχές της 3ης περιόδου, αποκτώντας έτσι ένα σημαντικό προβάδισμα, στην προσπάθεια της, να φθάσει στο κέρδος του ροζ φύλλου. Στη συνέχεια, η τιμή της διαφοράς ανέβηκε στους 26 πόντους (58-32) και τα πράγματα, γίνονταν δύσκολα για τον Απόλλωνα. Στο φινάλε της 3ης περιόδου, η γηπεδούχος προηγήθηκε με 58-41, μιας και οι φιλοξενούμενοι έκαναν 9-0 σερί.

Στις αρχές της 4ης περιόδου, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 63-43 και πλέον, ήταν και το χρονόμετρο, σύμμαχος της, την ίδια στιγμή που ο Απόλλωνας αναζητούσε τρόπο για να μειώσει τη σε βάρος του διαφορά και στο 35`, μείωσε σε 67-51. Ωστόσο λίγο μετά, το σκορ έγινε 71-53, πάντα για τη γηπεδούχο, που με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, έφθασε στο ροζ φύλλο, κερδίζοντας το παιχνίδι με 73-58.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 38-26, 58-41, 73-58.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Strong 12 (2), Χριστοδούλου 15 (2), Hunt 2, Παντελή 2, Gresham 17, Brown 9, Σιζόπουλος 7 (2), Γεωργίου, Μανωλόπουλος 2, Κορωνίδης, Μαντοβάνης 7 (1).

Dynatron Απόλλων (Θωμάς Νίκου): Waterman 15 (2), Adway 9, Ηλιάδης 4, Okereafor 5 (1), Παντούρης 3, Acquaah 15 (1), Χ`Κώστας 5 (1), Λοϊζίδης 2.