Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουMπάσκετ: Παραμένει αήττητος ο ΑΠΟΕΛ, κέρδισε την ΕΝΠ

Mπάσκετ: Παραμένει αήττητος ο ΑΠΟΕΛ, κέρδισε την ΕΝΠ

Συνεχίζει την αήττητη πορεία του ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, επικράτησε με 78-71 της ΕΝΠ και πήρε την τέταρτη του νίκη σε ισάριθμους αγώνες. Koρυφαίος για τους «γαλαζοκίτρινους» ο Travin Marquell Thibodeaux πετυχαίνοντας 16 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

O AΠΟΕΛ έκανε αρχή με δύο τρίποντα από τους Κοιλαρά και Carlbe και προηγείτο με 6-0 στο 2′, ενώ στο 7′ είχε διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (16-6) μετά τη βολή του Κonjevic. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν στους εννέα (20-11).

Η ΕΝΠ με βολές του Hughes και καλάθι του Μckissic μείωσε στους πέντε (20-15) στο 12′, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται ξανά με διψήφιο αριθμό μπροστά στο 15′ μετά το λέι απ του Thibodeaux (28-18). H διαφορά έφθασε μέχρι τους 12 πόντους στο 18′ με το καλάθι του Κοnjevic, με τους «βυσσινί» να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο μειώνοντας στους πέντε (39-34) με καλάθι του Cook.

Με καλάθι του ίδιου καλαθοσφαιριστή, στο 25′, η ομάδα του Παραλιμνίου πλησίασε στον έναν πόντο (43-42), όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν απώλεσαν το προβάδισμά τους και με σερί επτά πόντων στο 26′ οι δύο βολές του Carlbe έφεραν το 50-42. Εν τέλει με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από 20 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά (59-54) έμεινε αναλλοίωτη σε σχέση με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 34’με τρεις βολές του Hughes οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 64-64, ενώ ένα λεπτό πριν από το τέλος μετά το λέι απ του Πυρίλλη τις δύο ομάδες χώριζε ένας πόντους (70-69). Ο ΑΠΟΕΛ με τέσσερις βολές (δυο του Konjevic και ισάριθμες του Σιμιτζή) στο τελευταίο μισό λεπτό, νίκησε με επτά πόντους διαφορά (78-71).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11, 39-34, 59-54, 78-71

ΑΠΟΕΛ (Λευτέρης Σούμποτιτς): Σιμιτζής 11 (1), Κοιλαράς 3 (1), Τhibodeaux 16, Κοnjevic 16 (1), Carlbe 19 (2), Σοφοκλέους, Γιανναράς, Henry 12, Παπαμιχαήλ, Κουμής.

ΕΝΠ (Ζάκης Παπαδόπουλος): Mckissic 15, Alok 2, Cook 29 (2), Σολωμού, Πυρίλλης 4, Χαραλάμπους 2, Hughes 16 (1), Kωνσταντίνου 3 (1).