Mπάσκετ: Νίκη της ΕΘΑ στην Πάφο

Με νίκη για την ομάδα της ΕΘΑ, τελείωσε το εξ` αναβολής παιχνίδι για τη 10η αγωνιστική της πρώτης φάσης για την ΟΠΑΠ Basket League, που έγινε απόψε στην αίθουσα «Άκης Κλεάνθους» στην Πάφο.

Η ομάδα της Έγκωμης, κέρδισε με 82-70, φθάνοντας έτσι στην 5η φετινή της νίκη σε 11 αγώνες, την ίδια στιγμή που για τον ΑΠΟΠ, ήταν η 8η του ήττα, σε επίσης 11 αγώνες.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα, ήταν ο Key, που σημείωσε 15 πόντους (6/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ).

Με συνεχές προβάδισμα για τους γηπεδούχους, εξελίχθηκε η 1η περίοδος, με μόνες εξαιρέσεις, κάποιες διακυμάνσεις, όταν η ΕΘΑ είχε ισοφαρίσει. Στην αρχή, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-0, αλλά στο 6`, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 9-9. Ακολούθως και πάλι ο ΑΠΟΠ πέρασε μπροστά (16-10) με σερί 7-1 και στη λήξη της 1ης περιόδου, προηγήθηκε με 17-14.

Δυνατό ξεκίνημα για την ΕΘΑ στη 2η περίοδο, που προηγήθηκε με 22-17, αλλά στη συνέχεια ο ΑΠΟΠ με 8-0 σερί, προσπέρασε με 25-22 (14`). Στο 16`, η ομάδα της Έγκωμης, πέρασε και πάλι μπροστά (28-27). Από εκείνο το σημείο και ως τη λήξη του ημιχρόνου, η ΕΘΑ ήταν συνεχώς μπροστά και μάλιστα στο 20`, άνοιξε τη διαφορά στο +11 για να προηγηθεί με 38-27 στο 20`.

Στο +14 (43-29) βρέθηκε η ΕΘΑ στις αρχές της επανάληψης. Αν και λίγο μετά, ο ΑΠΟΠ μείωσε κάπως, οι κιτρινόμαυροι βρέθηκαν στο +18 (51-33). Στο 27`, το ύψος της διαφοράς ανέβηκε στο +19 (55-36), με τον ΑΠΟΠ να προσπαθεί να βρει τρόπο για να μειώσει. Όμως στο 28`, η ΕΘΑ ανέβηκε πάνω από το +20 (58-37) και στο 30` προηγήθηκε με 65-43 (+22).

Σταθερό το προβάδισμα, γύρω από το +20 για τους φιλοξενούμενους στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου και πλέον, το χρονόμετρο ήταν σύμμαχος τους. Στο 35`, το σκορ ήταν 80-57, πάντα για την ΕΘΑ. Στη συνέχεια, ο ΑΠΟΠ μείωσε στο -10 (80-70 με 13-0 σερί), αλλά η ΕΘΑ ήταν που τελικά έφθασε στο κέρδος του πέμπτου της για φέτος, ροζ φύλλου, κερδίζοντας το παιχνίδι με

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 27-38, 43-65, 70-82.

ΑΠΟΠ (Αλέξης Λεκισβίλη): Jaqualyn 21 (1), Κωστή, Seegars 14 (1), Αντωνιάδης 3 (1), Mc Laughlin 19 (2), Πορφυρίδης, Σταύρου, Παούνοβιτς 5 (1), Δημητρίου 8 (2).

ΕΘΑ (Χρήστος Στυλιανίδης): Dixon 15 (3), Curry 30 (2), Παναγιώτου 3 (1), Key 15 (1), Κυριακίδης 6, Akec 11 (2), Κωνσταντίνου, Χριστοδουλίδης 2, Ορφανός, Νεοφύτου, Μάτσης.