Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουMπάσκετ: Επέστρεψε στις νίκες ο ΑΠΟΠ με θύμα την ΑΕΛ

Mπάσκετ: Επέστρεψε στις νίκες ο ΑΠΟΠ με θύμα την ΑΕΛ

Ο ΑΠΟΠ πήρε τη νίκη επί της ΑΕΛ με 96-81, με κορυφαίο καλαθοσφαιριστή τον Τάιγεϊν ΜακΚι που πέτυχε 26 πόντους, 5 τρίποντα αι 6 ασίστ.

Ο ΑΠΟΠ πήρε προβάδισμα 5 πόντων στο 3’. Στο πέμπτο λεπτό η ΑΕΛ μείωσε σε 7-5 με τρίποντο του Μονιάτη. Στο 8’ ο ΜακΚι ευστόχησε σε τρίποντο, ανεβάζοντας τη διαφορά του ΑΠΟΠ στο +9 (18-9). Επτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δεκαλέπτου ο Κωστή πέτυχε λεϊ απ για το 25-19, και έτσι έληξε η περίοδος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΠ έφτασε στο +11 στο 12’ (32-21), ενώ η ΑΕΛ μείωσε σε 32-26, με τον Ντιάντζελο να πετυχαίνει 5 σερί πόντους. Η ομάδα της Πάφου συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα της και στο 16’ το λεϊ απ του Μαρτίν έκανε το 45-28. Σκορ ημιχρόνου, 50-32.

Στην τρίτη περίοδο οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λεμεσού μείωσαν στο 23’ σε 52-38, αλλά η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο +21 στο 26’ με σκορ 61-40, και το σκορ του δεκαλέπτου ήταν 67-53. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Λεμεσού μπήκε δυνατά και μείωσε σε 74-68 στο 36’, όμως ο ΑΠΟΠ απάντησε με το τρίποντο του ΜακΚι στο ίδιο λεπτό για το 77-68. Ο ίδιος παίκτης στο 39’ ευστόχησε σε βολές για το +10 (81-71). Η διαφορά παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα με τον ΑΠΟΠ να παίρνει τη νίκη με 96-81.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-19, 50-32, 67-53, 96-81

ΑΠΟΠ (Χάντι Ελ Χατζι): ΜακΚι 26 (5), Χρίστου 9 (2), Παναγίδης 9, Μόντερσον 22 (2), Μάρτιν 25 (2), Κωστή 5 (1), Σταύρου

ΑΕΛ (Μάρκος Ασωνίτης): Φενέρ 23 (1), Γρίβας, Ντιάντζελο 27, Πίγκραμ 14 (2), Ρ.Αλεξάνδρου, Πιττάκας 7 (1), Μονιάτης 10 (2)