Mπάσκετ: Άνετο βράδυ Σαββάτου για τον Κεραυνό

Με νίκη για τον Κεραυνό, ολοκληρώθηκε το δεύτερο Σαββατιάτικο παιχνίδι για τη 16η αγωνιστική της πρώτης φάσης στο πρωτάθλημα της ΟΠΑΠ Basket League, καθώς στην αναμέτρηση που έγινε στην αίθουσα «Κώστας Παπαέλληνας», οι ερυθροκίτρινοι κέρδισαν τον ΑΠΟΠ με 105-64.

Έτσι ο Κεραυνός έφθασε στις 13 νίκες σε 14 αγώνες, ενώ για την ομάδα της Πάφου, ήταν η 10η της ήττα σε επίσης 14 αγώνες.

Κορυφαίος για τους νικητές, ήταν ο Burns (21 πόντοι, 2/3 βολές, 8/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ).

Προβάδισμα με 9-2 και στη συνέχεια με 12-4 πήρε στις αρχές του αγώνα ο Κεραυνός. Όμως στη συνέχεια ο ΑΠΟΠ κατάφερε να ψαλιδίσει τη διαφορά (16-14) και να παραμείνει κοντά στον αντίπαλο του, μέχρι και το πέρας της 1ης περιόδου, καθώς με την ολοκλήρωση της, το σκορ ήταν 19-18 με τον Κεραυνό να προηγείται.

Κοντά στο σκορ παρέμενε η ομάδα της Πάφου, μέχρι και τα μισά της 2ης περιόδου, αλλά στη συνέχεια ήταν ο Κεραυνός που άρχισε να ανοίγει τη διαφορά, με την τιμή της να φθάνει στο +13 (38-25), κάτι που έγινε στο 16` και ενώ με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 45-32, αν και λίγο νωρίτερα προηγήθηκαν και με +16 (45-29).

Στην 3η περίοδο, ο Κεραυνός επέβαλε ολοκληρωτικά το δικό του ρυθμό μιας και η τιμή της διαφοράς ανέβαινε με μαθηματική ακρίβεια. Χαρακτηριστικό, ήταν το ότι στα 7 πρώτα λεπτά το επί μέρους σκορ ήταν 22-3 για τους γηπεδούχους, τη στιγμή που η τιμή της διαφοράς, είχε ξεπεράσει τους 30 πόντους, τη στιγμή που το σκορ στο 30`, έγινε 81-39 για τον Κεραυνό.

Έπειτα από αυτήν την εξέλιξη, τα πάντα είχαν κριθεί στο παιχνίδι, παρά το ότι απέμενε μια ολόκληρη περίοδος, για το τέλος της. Από πλευράς διακύμανσης, o Kεραυνός έφθασε στους 100 πόντους, όταν το χρονόμετρο έδειξε το 37`, την ίδια στιγμή που η τιμή της διαφοράς έφθασε πάνω από το +40. Σκορ, 101-58. Το δε, τελικό σκορ του αγώνα ήταν 105-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 45-32, 81-39, 105-64.

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Burns 21 (1), Μιχαήλ 4, Μαραγκός 13 (1), Στυλιανού 9 (1), Thomas 12 (2), Mishula 10 (3), Γιαξής 8 (1), Πασιαλής 9 (1), Μάρκου 5 (1), Τίγκας 12 (1), Σάββα 2.

ΑΠΟΠ (Αλέξης Λεκισβίλη): Jaqualyn 15, Κωστή, Seegars 9, Αντωνιάδης 5 (1), Mc Laughlin 20, Πορφυρίδης 3 (1), Σταύρου, Paunovic 10, Δημητρίου, Χ`Βασίλης 2, Κουτσίδης.