Η ΑΕΛ νίκησε την Ομόνοια και συνεχίζει αήττητη

Συνεχίζει την αήττητη της πορεία η ΑΕΛ πετυχαίνοντας την τρίτη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες. Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν με 92-76 της ΕΑΣ Ομόνοιας, για την 4η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μπράντον Αβερέτε (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασσίστ) και Τρέι Μπουχανάν (5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) που πέτυχαν από 28 πόντους.

Η ΕΑΣ Ομόνοια πέτυχε τους πρώτους πόντους του αγώνα με το τρίποντο του Μύθιλλου, με την ΑΕΛ να παίρνει το προβάδισμα στο 2′ με το λέι απ του Γεωργίου (4-3). Οι «γαλαζοκίτρινοι» κρατήθηκαν μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και μάλιστα, με το τρίποντο του Μπουχανάν και το δίποντο του Αβερέτε στα τελευταία δευτερόλεπτα, είχαν διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (27-16).

Στη δεύτερη περίοδος οι αποστάσεις κρατήθηκαν στα ίδια επίπεδα, με τους «πράσινους» να πετυχαίνουν έναν πόντο περισσότερο (21 έναντι 20) και έτσι το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 47-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Λεμεσού διατήρησε το προβάδισμά της. Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά αυξήθηκε κατά δύο πόντους (71-59), ενώ στο φινάλε της αναμέτρησης η διαφορά ήταν στους 16 πόντους (92-76).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-16, 47-37, 71-59, 92-76