Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΈβδομο ροζ φύλλο η ΕΘΑ, νίκησε με ανατροπή τον Αχιλλέα

Έβδομο ροζ φύλλο η ΕΘΑ, νίκησε με ανατροπή τον Αχιλλέα

Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο η ΕΘΑ κέρδισε εντός έδρας με 96-91 τον Αχιλλέα Καϊμακλίου, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, και πήρε το δεύτερο σερί ροζ φύλλο και έβδομο γενικά στη σεζόν. Koρυφαίος για το συγκρότημα της Έγκωμης ο Michael Lawrence Dixon με 48 πόντους, 8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

Ο Αχιλλέας Καϊμακλίου μπήκε με σερί εννέα πόντων που έκλεισε με το τρίποντο του Henry στο 2′ (0-9), ενώ στο 6′ με νέο τρίποντο από τον ίδιο η διαφορά έφθασε σε διψήφιο αριθμό (4-15). Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η διαφορά ήταν στους 12 πόντους (15-27).

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμά τους και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανοίγοντας μάλιστα τις αποστάσεις κατά τέσσερις πόντους (24 έναντι 28) για να κλείσει το ημίχρονο με διαφορά 16 πόντων (39-55).

Ο Αχιλλέας μπήκε με δυο καλάθια από τους Marie και Henry στο τρίτο δεκάλεπτο για να προηγηθεί με 20 πόντους (39-59) στο 22′. Στο 27′ η ΕΘΑ έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό με το λέι απ του Χριστοδουλίδη (58-67), ενώ μείωσε στους τρεις στο 29′ με το τρίποντο του Dixon (68-71). H τρίτη περίοδος έκλεισε με καλάθι του Glasper (68-73).

Η ομάδα της Έγκωμης στο 32′, με δύο συνεχόμενα καλάθια του Αkec πήρε κεφάλι στο σκορ (76-73), με τον Αχιλλέα στη συνέχεια να φτιάνει σερί δέκα πόντων και στο 33′ με τη βολή του Γεωργακούδη προηγείτο με επτά πόντους (76-83). Στο 39′ ο Curry με δύο βολές έδωσε προβάδισμα 90-89 στους γηπεδούχους που πήραν εν τέλει και το ροζ φύλλο με σκορ 96-91.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-27, 39-55, 68-73, 96-91