ΕΝΑΔ-ΑΕΛ 63-91: «Διπλό» στον Άγιο Δομέτιο

Η ΑΕΛ έφυγε με το διπλό από τον Άγιο Δομέτιο, επικρατώντας με 91-63 της Ύδρας Ασφαλιστικής ΕΝΑΔ με κορυφαίο τον Λέοναρντ Πίγκραμ που πέτυχε 28 πόντους, 5 τρίποντα και 7 ασίστ.

Η ΑΕΛ πήρε προβάδισμα στο 2’ με 4-0, ενώ στο 3’ η διαφορά έφτασε στο +5 με 8-3. Στο 8’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +10 με το δίποντο του Ντάρνελ. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου έληξε με 23-13.

Στη δεύτερη περίοδο οι «γαλαζοκίτρινοι» Λεμεσού έκαναν το +13 με τις εύστοχες βολές του Φενέρ για το 31-18 στο 14’. Το προβάδισμα της ΑΕΛ έφτασε τους +20 στο 18’ με το τρίποντο του Φενέρ με σκορ (43-23) και το σκορ ημιχρόνου ήταν 45-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΕΝΑΔ προσπάθησε να μειώσει ώστε να φτάσει στην ισοφάριση κάνοντας το 58-35 στο 27’, όμως η ΑΕΛ διατήρησε το πάνω χέρι ανοίγοντας τη ψαλίδα στο τελευταίο λεπτό. Ο Χανούν έκανε το +30 και το 67-37 και με αυτό το σκορ έληξε το δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδος το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί, με την ομάδα της Λεμεσού να διατηρεί το προβάδισμά της παίρνοντας τη νίκη με 91-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-23, 25-45, 38-67, 63-91

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Μιχάλης Τσαγγαρίδης): Παναγίδης 11, Κωνσταντίνου 7, Φραγκέσκου 12 (1), Κασινόπουλος 8 (1), Παναγιώτου 11, Βλάχος 14 (3).

ΑΕΛ (Μάρκος Ασωνίτης): Φενέρ 19 (3), Πιττάκας 4, Μονιάτης, Ντάρνελ 21 (1), Πίγκραμ 28 (5), Γρίβας, Χανούν 14, Στυλιανού 5 (1).