«Διπλό» του Κεραυνού επί της Ομόνοιας

Ύστερα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, που ήταν και το μοναδικό του Σαββάτου, για την 8η αγωνιστική της πρώτης φάσης στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ της Basket League, που έγινε στην αίθουσα του Δήμου Αγίου Δομετίου, ο Κεραυνός κέρδισε την Ομόνοια με σκορ 58-52, φθάνοντας έτσι στις έξι νίκες σε επτά αγώνες, την ίδια στιγμή που οι πράσινοι, μετά από επτά αγώνες, δεν έχουν ακόμα γευτεί τη χαρά της νίκης.

Κορυφαίος για τους νικητές, ήταν ο Krubally που σημείωσε 15 πόντους (3/3 βολές, 3/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ).

Στο ξεκίνημα, ο Κεραυνός είχε προηγηθεί με 5-0 και στη συνέχεια με 15-6. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν ένα συνεχές προβάδισμα, ως και την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, χρονικό σημείο στο οποίο προηγήθηκαν με 21-9. Στη 2η περίοδο, η Ομόνοια προσπάθησε να μειώσει τη σε βάρος της διαφορά, αλλά η τιμή της, κυμαινόταν σταθερά πάνω από τους 10 πόντους, πάντα για τη φιλοξενούμενη ομάδα, με μόνη εξαίρεση το -8, στο οποίο μείωσε η Ομόνοια (20-28), λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όταν ο Κεραυνός ήταν μπροστά στο σκορ με 31-23.

Στην 3η περίοδο, η Ομόνοια μείωσε τη διαφορά στην αρχή και ενώ στη συνέχεια ο Κεραυνός, κρατούσε ένα σταθερό προβάδισμα γύρω από τους 8 πόντους. Όλα αυτά σε έναν αργό ρυθμό και σε μιαν 3η περίοδο, που κύλησε με τη γηπεδούχο, να μειώνει αισθητά τη διαφορά στο 29`, στο -5 και σε 41-36, που ήταν και το σκορ στο 30`.

Οι πράσινοι συνέχισαν να είναι πιεστικοί και στο 33`, πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 45-43 και από εκείνο το σημείο, το παιχνίδι απέκτησε έναν δραματικό χαρακτήρα. Λίγο μετά (35`), το σκορ έγινε 50-46 για την Ομόνοια. Ακολούθησε 8-0 σερί για τον Κεραυνό που προηγήθηκε με 54-50.

To σερί για τον Κεραυνό ανέβηκε στο 11-2, όταν στο 39`, πήρε προβάδισμα με 57-52, με τους ερυθροκίτρινους να φθάνουν τελικά στη νίκη με σκορ 58-52.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-21, 23-31, 36-41, 52-58

Ομόνοια (Μιχάλης Ματσεντίδης): Μύθιλλος 7 (1), Πηλακούτας 5 (1), Harden 7 (1), Dallas 6, Burrell 10 (2), John 17 (3), Καραμπατάκης, Παπαδημητρίου.

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Burns 14 (1), Μιχαήλ 2, Μάρκου 2, Thomas 13 (2), Krubally 15 (2), Πασιαλής 2, Μαραγκός 3, Abell 7 (1).