Διπλό του Κεραυνού επί της ΑΕΛ

Την 17η νίκη του πήρε ο Κεραυνός κερδίζοντας εκτός έδρας την Payabl. EKA ΑΕΛ με 92-78, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 15η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος για τους νικητές ο Deondre D’ Ongeliq Burns με 28 πόντους, δύο τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο Κεραυνός μπήκε στον αγώνα με δύο τρίποντα του Burns και ενδιάμεσα δίποντο από τον Krubally για να προηγηθεί με οκτώ πόντους (0-8) στο 2′, ενώ στο 5′ είχε διαφορά με διψήφιο αριθμό (3-13) μετά το καλάθι του Krubally. Στο 8′, το τρίποντο του Στυλιανού άνοιξε την ψαλίδα του σκορ στους 18 πόντους (7-25), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με τρίποντο από τον Buchanan για λογαριασμό της Payabl. EKA ΑΕΛ (15-27).

Η διαφορά έφθασε τους 19 πόντους (22-41) στο 13′ μετά το τρίποντο του Mishula, με τους γηπεδούχους να ρίχνουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό με τις βολές του Hebderson (38-47) δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος της δεύτερης περιόδου. Οι τελευταίοι πόντοι του πρώτου ημιχρόνου ανήκαν στον ίδιο καλαθοσφαιριστή που είχε τρεις εύστοχες βολές και οι «γαλαζοκίτρινοι» πλησίασαν στους έξι πόντους (45-51).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ στο 28′ με το δίποντο του Hebderson (66-65). Ακολούθησε εναλλαγή στο σκορ, με την ομάδα του Στροβόλου να έχει προβάδισμα ενός πόντου (68-69) στο τέλος της περιόδου χάρις στη βολή του Burns στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Μέχρι το 31′, όταν ο Buchanan πέτυχε τρίποντο, οι δυο ομάδες ήταν στην ισοπαλία 71-71. Στη συνέχεια οι «ερυθροκίτρινοι» έφτιαξαν σερί δέκα πόντων που ολοκληρώθηκε με το λέι απ του Τίγκα (71-81). Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τις αποστάσεις και πήραν το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 92-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-27, 45-51, 68-69, 78-92