«Διπλό» της ΕΝΠ επί της Ομόνοιας

Με το διπλό έφυγε η Giovani ΕΝΠ από τη Λευκωσία, επικρατώντας με 54-84 επί της Ομόνοιας στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος παίκτης ο Άκουα, με 21 πόντους και 3 τρίποντα.

H ΕΝΠ μπήκε δυναμικά στο παρκέ, σκοράροντας 8 σερί πόντους στο 2’ (8-0). Η Ομόνοια μείωσε στο 6’ με λέι απ του Μύθιλλου (6-12). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και η διαφορά έφτασε στο +13 στο 9’ (8-21). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 10-21. Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά αυξανόταν, και με τρίποντο του Γεωργίου στο 15’ η ΕΝΠ έφτασε στο +14 (18-31). Το ημίχρονο έληξε με σκορ 26-43.

Η ομάδα του Παραλιμνίου ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο σκοράροντας και στο 22’ ο Άκουα έκανε το 26-50. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 40-61. Στην τελευταία περίοδο οι «βυσσινί» ξεπέρασαν τη διαφορά των 30 πόντων, με τρίποντο του Ζαντή στο 37’ (46-77). Τελικό σκορ του αγώνα 54-84.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-21, 26-43, 40-61, 54-84

Ομόνοια (Ντάνιελ Νέλσον): Σμιθ 9, Μύθιλλος 9, Κωνσταντίνου 3, Πηλακούτας 3 (1), Κριλ 15 (2), Βατυλιώτης 2, Χατζηλέρς, Καραμπατάκης 6, Παπαδημητρίου 5, Τσιντάς 2

Giovani ΕΝΠ (Ζάκης Παπαδόπουλος): Άκουα 21 (3), Ντίκσον 16, Γεωργίου 11 (3), Σολωμού 5, Μπάργκετ 4, Ζαντής 3 (1), Χαραλάμπους 3 (1), Χατζηκώστας 13 (3), Χατζηκωνσταντή, Πυρίλλης 4, Καραγιάννης 4