«Διπλό» της ΑΕΚ επί του Αχιλλέα

Η Πετρολίνα ΑΕΚ επικράτησε του Αχιλλέα Καϊμακλίου, παίρνοντας τη δεύτερη της νίκη στην ΟΠΑΠ Basket League. Ο MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κουέντιν Σνάιντερ με 20 πόντους, 2 τρίποντα και 5 ασίστ.

Η ΑΕΚ πήρε από την αρχή προβάδισμα και στο 3′ ήταν μπροστά με 5-0. Ο Σιζόπουλος μεγάλωσε τη διαφορά για την ομάδα της Λάρνακας με τρίποντο στο 4’, κάνοντας το 11-2. Στο τελευταίο λεπτό ο ίδιος, ξανά με τρίποντο, έκανε το 29-13 για τους Λαρνακείς. Το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 15-29.

Στη δεύτερη περίοδο οι «κιτρινοπράσινοι» συνέχισαν να κερδίζουν έδαφος και να αυξάνουν τη διαφορά φτάνοντας στο +17 στο 18’ (28-45) και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε στους 19 πόντους στο 22’ (30-49), όμως ο Αχιλλέας μείωσε και στο 24’ το σκορ ήταν 35-49. Η ομάδα του Καϊμαλίου πλησίασε στους 10 πόντους στο 27’ (41-51) με το λέι απ του Γεωργακούδη, ενώ η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 43-56.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ αύξησε ακόμα περισσότερο τη διαφορά της φτάνοντας στο +22 στο 39’ με σκορ 53-75, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-29, 28-45, 43-56, 53-75

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Κυριάκος Γιαγκουλή): Μπράουν 7 (1), Γεωργακούδης 13 (3), Τρετιακόβ 13, Χάρβεϊ 4, Νάιλς 12, Χριστούδιας 4, Βασιλείου, Αγρότης, Ανθυμιάδης, Τσοχαταρίδης

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Γκούντγουιν 7, Έουινγκ 15, Σνάιντερ 20 (2), Σιζόπουλος 18 (6), Παντελή 9 (2), Λουκά, Κουτουρής, Παναγιώτου 3 (1), Κορωνίδης 3 (1)