Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ Κύπρου«Διπλό» στον πόντο για τον ΑΠΟΕΛ κόντρα στην ΕΝΠ

«Διπλό» στον πόντο για τον ΑΠΟΕΛ κόντρα στην ΕΝΠ

Με νίκη στον πόντο, για τον ΑΠΟΕΛ, επί της Ένωσης ολοκληρώθηκε το απογευματινό Κυριακάτικο παιχνίδι για την 15η αγωνιστική της πρώτης φάσης, στο πρωτάθλημα της ΟΠΑΠ Basket League.

Στην αναμέτρηση που έγινε στο Παραλίμνι, οι γαλαζοκίτρινοι έφθασαν στην 11η τους νίκη, σε 13 αγώνες, κερδίζοντας με 82-81, αν και λίγο πριν από το τέλος, είχαν προβάδισμα 9 πόντων, όμως η Ένωση (2 νίκες – 12 ήττες), μείωσε στον πόντο, αλλά δεν έφθασε μέχρι την ανατροπή.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα, ήταν ο Konjevic (27 πόντοι, 6/10 βολές, 6/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Αρχικά η Ένωση προηγήθηκε με 2-0, αλλά στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ προσπέρασε με 6-2 και στη συνέχεια, κράτησε το προβάδισμα, σε όλη τη διάρκεια της 1ης περιόδου. Μάλιστα όσο περνούσε η ώρα, αυξανόταν και η διαφορά, πάντα για τους φιλοξενούμενους, για να φθάσει η τιμή της, ως και στο +15, όταν στο 7`, το σκορ έγινε 25-10. Έπειτα, η γηπεδούχος έδειξε στοιχεία αντίδρασης και με σερί 10-0, μείωσε σε 25-20, που ήταν και το σκορ στο 10λεπτο.

Στην αρχή της 2ης περιόδου, ήταν ο ΑΠΟΕΛ που άρχισε καλύτερα και στο 13`, ανέβασε τη διαφορά στους 10 (31-21), αλλά με νέο σερί, 8-0 τη φορά αυτή, η Ένωση μείωσε στο καλάθι (31-29) στο 15`. Έπειτα όμως, οι φιλοξενούμενοι έκαναν δικό τους σερί και έτσι, βρέθηκαν στο +13, όταν το χρονόμετρο έδειξε το 19` και ενώ το σκορ πήγε στο 46-33. Με το τέλος του ημιχρόνου, το σκορ έγινε 48-36 για τον ΑΠΟΕΛ, σε ένα πολύ ενδιαφέρον πρώτο ημίχρονο.

Παρότι στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε τη διαφορά στο +10 (50-40), εν τούτοις στη συνέχεια η Ένωση, βρήκε τρόπο για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, μειώνοντας σταθερά τη διαφορά, της οποίας η τιμή, έπεσε στο καλάθι (55-53) στο 25`. Από το χρονικό εκείνο σημείο και ως την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να συντηρήσει ένα ελαφρύ προβάδισμα και στο 30`, είχε το προβάδισμα στο σκορ με 66-59.

Προβάδισμα με +9 (72-63), απέκτησε στις αρχές της 4ης περιόδου ο ΑΠΟΕΛ και στα επόμενα χρονικά σημεία, κρατούσε σε αυτά τα ύψη την τιμή της διαφοράς. Ωστόσο, η Ένωση εξακολουθούσε να παλεύει για να ανατρέψει τη σε βάρος της διαφορά και έτσι στο 37`, μείωσε σε 78-72. Όμως στο 39`, ο ΑΠΟΕΛ απέκτησε διαφορά 9 πόντων (81-72) και ήταν πλέον, πολύ κοντά στη νίκη.

Η Ένωση επανήλθε, μειώνοντας σε 82-78 στο 39`22“ και ενώ στο 39`50“, μείωσε και στον πόντο, αλλά τελικά δεν κατάφερε να φθάσει στην ανατροπή και έτσι, ο ΑΠΟΕΛ πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 82-81.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-25, 36-48, 59-66, 81-82.

ΕΝΠ (Χάτι Ελχάτζ): Γεωργίου, Cook 21, Σολωμού 6, Ugochukwu 23 (2), Ford 11, McKissik 10 (2), Χαραλάμπους 3 (1), Πυρίλλης 4, Κωνσταντίνου 3 (1).

ΑΠΟΕΛ (Λευτέρης Σούμποτιτς): Σιμιτζής 18 (2), Carble 5 (1), Κοιλαράς 5 (1), Thibodeaux 16 (1), Konjevic 27 (3), Γιανναράς 3 (1), Henry 8, Παπαμιχαήλ.