Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΜπάσκετ: Πρεμιέρα με εκτός έδρας νίκη για Απόλλωνα επί της ΕΝΑΔ

Μπάσκετ: Πρεμιέρα με εκτός έδρας νίκη για Απόλλωνα επί της ΕΝΑΔ

Ο Απόλλωνας ήταν ο νικητής στο παιχνίδι απέναντι στην Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ για την 1η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, με σκορ 72-58. Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στον Άγιο Δομέτιο. Κορυφαίος καλαθοσφαιριστής του αγώνα ήταν ο Μάικλ Χόλτον με 16 πόντους (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ).

Η ΕΝΑΔ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και στο 7΄ ήταν μπροστά με 12-7, ωστόσο στη συνέχεια ο Απόλλωνας ισορρόπησε το παιχνίδι και με το τέλος της α’ περιόδου ήταν μπροστά στο σκορ με 16-15. Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν και πάλι ισορροπημένο, με το σκορ στο ημίχρονο να πηγαίνει στο 33-33.

Πιο καλά μπήκε στο γ’ δεκάλεπτο ο Απόλλων που μέχρι το 25’ ήταν μπροστά με 47-40, ενώ στη συνέχεια ο Μόσλεϊ με τρίποντο μείωσε σε 47-43 για την ΕΝΑΔ. Δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 52-51, ενώ ακολούθησαν πέντε πόντοι από τον Απόλλωνα (δύο ο Ελευθερίου, τρεις βολές ο Τσίαθαμ) με το σκορ να οδηγείται στο 57-51.

Έως το 35’ η ομάδα του Δημήτρη Κουκούρη πέτυχε έντεκα πόντους ενώ δέχθηκε τέσσερις, οδηγώντας το σκορ στο 68-54. Η ομάδα της Λεμεσού διατήρησε το προβάδισμα της και στο τέλος έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνος με τελικό σκορ 72-58.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 33-33, 51-57, 58-72

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Τάσος Στογιαννούδης)

Σέπος 6 (1), Παναγιώτου 3, Μόσλεϊ 13 (3), Φίσερ 9 (1), Κρόφ 15, Οικονομίδης, Κωνσταντίνου, Φραγκέσκου 5, Κοντογιώργης, Κασινόπουλος 7 (1).