Μπάσκετ: Ο Αχιλλέας έκανε σεφτέ στις νίκες

Την πρώτη του νίκη στη φετινή σεζόν πέτυχε ο Αχιλλέας Καϊμακλίου, επικρατώντας εκτός έδρας της ΕΝΠ με 66-57, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος για τους νικητές ο Lenell D Henry με 13 πόντους, 2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ και 2 ασσίστ. Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν, επίσης, οι Robert Glasper (14 πόντους, 1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασσίστ) και Kason Harrell (16 πόντους, 2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασσίστ)

Στο 4′ ο Αχιλλέας Καϊμακλίου με το τρίποντο του Harrell είχε προβάδισμα επτά πόντων (4-11), με την Ένωση να μπαίνει μπροστά και στο 7′ με το λέι απ του Kinard είχε διαφορά τριών πόντων (16-13). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε μετά από δυο τρίποντα, ένα για την κάθε ομάδα (από τον Alok για τους γηπεδούχους και από τον Simmons για τους φιλοξενούμενους), που ήταν ισόπαλες 21-21.

Μέχρι τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου τις δύο ομάδες χώριζε ένας πόντος (28-29) μετά το καλάθι του Alok, με τον Αχιλλέα να ολοκληρώνει το πρώτο ημίχρονο με σερί επτά πόντων και μετά το λέι απ του Harrell στο 19′ προηγείτο με οκτώ πόντους (28-36).

Στο 22′ οι «βυσσινί» μείωσαν στους τέσσερις (34-38) με το λέι απ του Σολωμού, με τους φιλοξενούμενους να αποκτούν διαφορά με διψήφιο αριθμό (34-44) στο 24′ με το λέι απ του Χριστούδια. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τρίποντο από τον Harrell (41-50).

Ο Αχιλλέας κράτησε τη διαφορά του και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις αποστάσεις στην ολοκλήρωση του παιχνιδιού να παραμένουν οι ίδιες, αφού τόσο το συγκρότημα του Καϊμακλίου, όσο και η ομάδα του Παραλιμνίου πέτυχαν από 16 πόντους. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι με σκορ 66-57 έκαναν σεφτέ στις νίκες.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 28-36, 41-50, 57-66

Ένωση (Ζάκης Παπαδόπουλος): Mckissic 9 (2), Alok 13 (1), Cook 10, Σολωμού 6, Πυρίλλης 4, Ζάντης, Χαραλάμπους, Kinard 12 (1), Kωνσταντίνου

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Κυριάκος Γιαγκουλλής): Henry 13 (2), Iερωνυμίδης 5, Χριστούδιας 5 (1), Glasper 14 (1), Ηarrell 16 (2), Simmons 13 (1), Xειμώνας, Γεωργακούδης