Μπάσκετ: Νίκησε στον πόντο τον Απόλλωνα η ΑΕΛ

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, η ΑΕΛ κέρδισε με 82-81 τον Απόλλωνα, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίοι για τους «γαλαζοκίτρινους» οι Κόρτνεϊ Πίγκραμ (29 πόντους, 3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και ΝτεΆντζελο Ρίλεϊ (34 πόντους, 2 τρίποντα, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Στο 2′ η ΑΕΛ με βολή του Φενέρ ήταν μπροστά με επτά πόντους (9-2), με τον Απόλλωνα να ισοφαρίζει 17-17 στο 7′ με τις δύο βολές του Χόλντον. Ένα καλάθι και μία βολή του Πίγκραμ έβαλαν ξανά μπροστά τους γηπεδούχους (20-17), με τους «γαλάζιους» στο τελευταίο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου να κάνουν την ανατροπή (20-22) μετά από πέντε πόντους του Φίνκε.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τη μεγαλύτερη διαφορά να είναι στους τέσσερις πόντους. Δύο φορές την είχε η ΑΕΛ στο 13’ (30-26) και στο 15’ (34-30), με τους «γαλαζοκίτρινους» με τις δύο βολές του Πίγκραμ στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου ημιχρόνου να μπαίνουν μπροστά στο σκορ (40-39).

Στο 21′ με το λέι απ του Πίγκραμ η ΑΕΛ ήταν μπροστά με πέντε πόντους (44-39), με τον Απόλλωνα με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Φίνκε να περνά μπροστά στο 27′ (52-55). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με δύο τρίποντα του Πίγκραμ που τους έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντων (63-58).

Το σερί των καλαθιών συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, πέτυχε άλλους έξι πόντους και η ΑΕΛ στο 31′ είχε διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (69-58). Ο Απόλλωνας επανήλθε με σερί δέκα πόντων και στο 34′ πλησίασε στον πόντο (69-68) μετά το λέι απ του Φίνκε.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος με το λέι απ του Ρίλεϊ προηγούνταν με οκτώ πόντους (81-73), με τους «γαλάζιους» να ισοφαρίζουν μισό λεπτό πριν από το τέλος με το δίποντο του Κινγκ (81-81). Με τέσσερα δευτερόλεπτα να απομένουν ο Πίγκραμ κέρδισε φάουλ, πήγε στη γραμμή των βολών και πέτυχε τη μία, δίνοντας τελικά τη νίκη 82-81 στην ΑΕΛ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-22, 40-39, 63-58, 82-81

ΑΕΛ (Μάρκος Ασωνίτης): Φενέρ 13, Γρίβας 2, Πιττάκας 4, Ρίλεϊ 34 (2), Πίγκραμ 29 (3), Ιωαννίδης, Στυλιανού, Αλεξάνδρου, Χανούν

Απόλλων (Στέργιος Ξυστουρής): Κινγκ 2, Μπόγκους 7 (1), Φίνκε 39 (6), Χόλτον 12 (1), Ζντράβιτς 7, Ελευθερίου 9, Γεωργίου 1, Τομπάζος 2, Λοϊζίδης 2