Μπάσκετ: Νίκη της Ανόρθωσης επί της ΕΝΑΔ

Η Ανόρθωση επικράτησε της Ύδρας Ασφαλιστικής ΕΝΑΔ με 84-75, σε έναν ανταγωνιστικό αγώνα για την 13η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος για τους νικητές ο Ορλάντο Πάρκερ με 25 πόντους, 1 τρίποντο και 3 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ο Στάκεϊ Μόσλεϊ πέτυχε 40 πόντους και 5 τρίποντα.

Με το τρίποντο του Παντούρη η Ανόρθωση πήρε προβάδισμα στο δεύτερο λεπτό, ενώ στο επόμενο ο Μαυρομάτης έκανε το 5-0 με λεϊ απ. Στο 4΄η ΕΝΑΔ μείωσε σε 5-4, όμως η «Κυρία» πέτυχε 15 σερί πόντους μέχρι το 7’ για το 20-4. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 27-16.

Στη δεύτερη περίοδο η ΕΝΑΔ μπήκε δυνατά, με τον Μπρόνσον να ευστοχεί σε τρίποντο στο 11’ (27-19), ενώ το τρίποντο του Κασινόπουλου στο 13’ μείωσε σε 31-27 για τους φιλοξενούμενους. Στο 18΄ η ΕΝΑΔ μείωσε στο -1 (38-37), ενώ στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου ο Κασινόπουλος πέτυχε ξανά τρίποντο γυρίζοντας το σκορ σε 40-38 για την ομάδα του, και αυτό το σκορ παρέμεινε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Μαυρομμάτη να ισοφαρίζει στο 21’ σε 40-40. Το τρίποντο του Μόσλεϊ στο 22’ έδωσε προβάδισμα 4 πόντων στην ΕΝΑΔ (46-42), όμως στα επόμενα λεπτά η «Κυρία» μείωσε με το λεϊ απ του Μάρκου (46-44) και πήραν εκ νέου προβάδισμα με το τρίποντο του Πάρκερ στο 24’ (47-46). Η διαφορά των γηπεδούχων αυξήθηκε στο 26’ σε 53-46. Ο Παναγίδης μείωσε σε 53-51 στο 27’ και το δεκάλεπτο έληξε σε 58-56.

Την τελευταία περίοδο η Ανόρθωση δεν άφησε την ομάδα του Αγίου Δομετίου να γίνει απειλητική, αυξάνοντας τη διαφορά της στο +9 στο 34’ με 67-58. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 36’ σε 69-54, όμως με τις εύστοχες βολές του Πάρκερ στο 37’ η ομάδα της Αμμοχώστου έφτασε στο +10 (74-64). Η Ανόρθωση κράτησε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος του αγώνα, παίρνοντας τη νίκη με 84-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-16, 38-40, 58-56, 84-75

Ανόρθωση (Βασίλης Χρυσαλάς): Πάρκερ 25 (1), Μάλορι 20 (2), Μάρκου 6, Μαυρομάτης 10, Παντούρης 6 (2), Ασωνίτης 6 (2), Γρηγορίου 11, Αντωνιάδης, Χαραλάμπους

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Μιχάλης Τσαγγαρίδης): Παναγίδης 5 (1), Κασινόπουλος 14 (3), Μπρόνσον 7 (1), Παναγιώτου 4, Μόσλεϊ 40 (5), Φραγκέσκου 3, Βλάχος 2