Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΜπάσκετ: Κέρδισε εκτός έδρας τον Απόλλωνα η Ομόνοια

Μπάσκετ: Κέρδισε εκτός έδρας τον Απόλλωνα η Ομόνοια

Μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα, η Ομόνοια πήρε το διπλό επί του Απόλλωνα με σκορ 61-59, στον αγώνα με τον οποίον ολοκληρώθηκε η 20η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Koρυφαίος για τους νικητές ο Ντόνοβαν Σμιθ με 23 πόντους, 5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Η Ομόνοια πέτυχε τους πρώτους πόντους στο πρώτο λεπτό του αγώνα με το δίποντο του Φλουντ και το τρίποντο του Σμιθ (0-5), ενώ στο 8′ με τρίποντο του Σμιθ απέκτησε διαφορά με διψήφιο αριθμό (9-20). Ο Απόλλωνας έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με σερί πέντε πόντων (δύο από Ελευθερίου και τρεις από Φίνκε) και μείωσε στους έξι (14-20).

Οι «γαλάζιοι» στο 16′ πέρασαν μπροστά (24-23) με το λέι απ του Μπόγκους. Στη συνέχεια υπήρξε εναλλαγή στο σκορ, με τους «πράσινους» στο 19′ να μπαίνουν μπροστά με έξι πόντους (30-38) μετά το τρίποντο του Πηλακούτα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με δίποντο του Ηλιάδη και η διαφορά ήταν στους τέσσερις (34-38).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι αποστάσεις μεταξύ των δύο ομάδων δεν ξέφυγαν πέραν των τεσσάρων πόντων. Στο 28′ με το καλάθι του Σμιθ η Ομόνοια είχε τη διαφορά αυτή (42-46). Στη συνέχεια υπήρξε σερί έξι πόντων από τους γηπεδούχους, με δύο καλάθια του Κιγνκ και ένα του Μπόγκους, για να περάσουν μπροστά στο σκορ (48-46) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η μάχη για το ροζ φύλλο εντάθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Στο 38′ το συγκρότημα της Λεμεσού με το καλάθι του Ζντράβιτς ήταν μπροστά με τρεις πόντους (59-56). Η Ομόνοια ισοφάρισε μισό λεπτό πριν από τη λήξη με το τρίποντο του Φλουντ (59-59) και πήρε τελικά το 11ο ροζ φύλλο της με καλάθι του Μύθιλλου (59-61).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 34-38, 48-46, 59-61

Απόλλων (Παναγιώτης Γιανναράς): Κινγκ 11, Μπόγκους 7, Φίνκε 9 (2), Χόλτον 18 (2), Ζντράβιτς 2, Ελευθερίου 6, Ηλιάδης 6, Λοϊζίδης

Ομόνοια (Ντάνιελ Νέλσον): Σμιθ 23 (5), Μύθιλλος 5 (1), Φλουντ 10 (2), Πηλακούτας 10 (2), Κριλ 9 (1), Κωνσταντίνου, Καραμπατάκης, Παπαδημητρίου 4 (1), Τσίντας