Μπάσκετ: Ήττα και αποκλεισμός για τον Κεραυνό

Παρά την πολύ καλή εμφάνιση του Ραζή (11 πόντους, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ) ο Κεραυνός δεν τα κατάφερε χθες βράδυ απέναντι στην Πόρτο, χάνοντας με 70-58 και μοιραία αποκλείστηκε από τον 2ο προκριματικό γύρο του FIBA Europe Cup.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, αρχικά ο Κεραυνός ήταν πίσω στο σκορ, μείωσε σε 10-9 στο 6΄ και το δεκάλεπτο έληξε με 20-16. Στη δεύτερη περίοδο, ο Ραζής με τρίποντο 16 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του ημιχρόνου ισοφάρισε σε 28-28, όμως οι Πορτογάλοι απάντησαν με τον Κλοφ και πήραν εκ νέου προβάδισμα με 31-28.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Πόρτο διατηρούσε το προβάδισμα, όμως οι Στροβολιώτες με βολές του Μπερνς στο 28’ έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (41-41). Οι Πορτογάλοι 13 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του δεκαλέπτου έφτασαν στο +7 (48-41), ενώ στο τελευταίο δευτερόλεπτο ο Ραζής μείωσε σε 48-43. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά μεγάλωσε και η Πόρτο έφτασε στο +10 στο 35’ (58-48). Η ψαλίδα άνοιξε στο +12 μετά το τρίποντο του Λάντις στο 39’ (58-70) και το σκορ παρέμεινε έτσι μέχρι το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 31-28, 48-43, 70-58

Κεραυνός: Μπερνς, Γονατάς, Λιασίδης, Μάλκολμ, Μαραγκός, Μιχαήλ, Μόρισον, Πασιαλή, Ραζής, Στυλιανού, Τίγκας, Γιαξής.

Πόρτο: Αμαράντε, Αρλέντγκε, Μπάρο, Κλοφ, Λάντις, Κορέια, Οντόμες, Πουριφι, Κουέιροζ, Σοάρες, Τίνσλεϊ, Βοΐτσο.