Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΜπάσκετ: Ήσυχο απόγευμα για τον Κεραυνό στον Στρόβολο

Μπάσκετ: Ήσυχο απόγευμα για τον Κεραυνό στον Στρόβολο

Ο Κεραυνός εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την έδρα του και κέρδισε με 103-63 τον ΑΠΟΠ στο πρώτο σκέλος των αναμετρήσεών τους για την προημιτελική φάση της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος για την ομάδα του Στροβόλου ο Oleksandr Mishula με 24 πόντους, 6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Η ομάδα του Στροβόλου επέβαλε το δικό της ρυθμό από την αρχή του αγώνα, μπαίνοντας με σερί δέκα πόντων και στο 4′ με το δίποντο του Burns προηγείτο με 10-0. Το καλάθι του Seegars για λογαριασμό του ΑΠΟΠ, ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, έφερε το σκορ στο 24-11, για να ολοκληρώσει την περίοδο ο Κεραυνός με τρίποντο του Mishula και δυο βολές του Πασιαλή για να γίνει το 29-11.

Η διαφορά παρέμενε στα ίδια επίπεδα στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο οι τελευταίοι προήλθαν από τρίποντο. Επιτεύχθηκε πρώτα από τον Αντωνιάδη της ομάδας της Πάφου ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου για να απαντήσει λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Μιχαήλ (52-30).

Η ψαλίδα του σκορ άνοιξε κατά πολύ στο τρίτο δεκάλεπτο κατά το οποίο οι ερυθροκίτρινοι πέτυχαν είκοσι πόντους περισσότερους από τους φιλοξενουμένους (26 έναντι 6) και μπήκαν στο τελευταίο σκέλος του παιχνιδιού με διαφορά 42 πόντων (78-36).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα, με τον ΑΠΟΠ να σκοράρει δυο πόντους περισσότερους (27 έναντι 25) και το ροζ φύλλο να πηγαίνει στα χέρια του συγκροτήματος του Στροβόλου με τελικό σκορ 103-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-11, 52-30, 78-36, 103-63

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Burns 12 (1), Mιχαήλ 11 (3), Στυλιανού 10 (2), Thomas 2, Krubally 4, Mishula 24 (6), Πασιαλής 15 (3), Μαραγκός 6, Μάρκου 7 (2), Τίγκας 12, Σάββα

ΑΠΟΠ (Αλέξη Λεκισβίλι): Jaqualyn 24 (4), Κωστή 3 (1), Seegars 8, Αντωνιάδης 6 (2), Mc Laughlin 6, Σταύρου 7 (2), Paunovic 6, Xατζηβασίλη 3 (1), Σάββας, Κουτσίδης