Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΜπάσκετ: Η Ανόρθωση πέρασε νικηφόρα από το Παραλίμνι

Μπάσκετ: Η Ανόρθωση πέρασε νικηφόρα από το Παραλίμνι

Η Ανόρθωση έφυγε με το διπλό από το Παραλίμνι, επικρατώντας με 77-75 της Giovani ΕΝΠ για την 10η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. MVP του αγώνα ο Γρηγόρης Παντουρής που πέτυχε 19 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Στην πρώτη περίοδο η Ανόρθωση μπήκε δυνατά αποκτώντας προβάδισμα 8 πόντων από το 2’ με 8-0. Η Ένωση μείωσε στο 5’ σε 10-7 και στο ίδιο λεπτό έκανε το 10-9 με το λεϊ απ του Ντίκσον. Οι φιλοξενούμενοι όμως πέτυχαν ένα εντυπωσιακό σερί 14 πόντων φτάνοντας στο 24-9 στο τελευταίο λεπτό, και αυτό ήταν το σκορ του δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο και καθ’ όλη τη διάρκειά του, η ομάδα της Αμμοχώστου κρατούσε τη διαφορά και στο 17’ η διαφορά έφτασε στο +17 (16-33). Το σκορ ημιχρόνου ήταν 23-37 για την Ανόρθωση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «βυσσινοί» πίεζαν ώστε να γυρίσουν το παιχνίδι και στο 29’ μείωσαν σε 47-42. Δέκα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου ο Σολωμού ευστόχησε σε βολή μειώνοντας σε 50-46. Στην τελευταία περίοδο είχε πολύ ενδιαφέρον οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά μεγαλύτερο προβάδισμα (60-50 στο 35’) όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν ξανά σε 66-60 με το τρίποντο του Χαραλάμπους στο 38’. Η διαφορά μειώθηκε ακόμα περισσότερο στο τελευταίο λεπτό με το εύστοχο τρίποντο του Μπούργκετ (74-71). Η αγωνία κορυφώθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα με τον Ντίκσον να μειώνει σε 76-75, όμως ο Μάλορι ευστόχησε σε μία βολή για το 77-75 και με αυτό το σκορ η Ανόρθωση πήρε την εκτός έδρας νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-24, 23-37, 46-50, 75-77

Giovani Ένωση (Ζάκης Παπαδόπουλος): Ντίκσον 29, Γεωργίου 7 (1), Χαραλάμπους 3, Σολωμού 10 (1), Μπούργκετ 24 (3), Πυρίλλης 2, Ζάντης, Σιαγιανής, Καραγιάννης

Ανόρθωση (Βασίλης Χρυσαλάς): Μπάναρντ 6, Πάρκερ 19 (3), Μάλορι 15, Π. Μάρκου 14 (2), Παντούρης 19, Ασωνίτης, Γρηγορίου 4, Μαυρομμάτης, Χαραλάμπους, Τσίγκας