Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΜπάσκετ: Η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ανόρθωσης

Μπάσκετ: Η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ανόρθωσης

Η Πετρολίνα ΑΕΚ πήρε το διπλό στον αγώνα με την Ανόρθωση, επικρατώντας με 86-73 για την 15η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, με MVP τον Ιάκωβο Παντελή που πέτυχε 22 πόντους και 5 τρίποντα.

Τους πρώτους πόντους στο παιχνίδι πέτυχε η Ανόρθωση με τις βολές του Πάρκερ στο πρώτο λεπτό για το 2-0, όμως η ΑΕΚ γύρισε το σκορ σε 4-2 στο επόμενο λεπτό. Ο Μπάνιαρντ έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 3’ (9-9), και οι «κιτρινοπράσινοι» πέτυχαν 9 πόντους σερί για το 18-9. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο τελευταίο λεπτό σε 20-19 και το σκορ δεκαλέπτου ήταν 21-23.

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ μπήκε δυνατά, φτάνοντας στο +10 (31-21) στο 12’. Στο 17’ ο Μάλορι μείωσε σε 36-33 για την «Μεγάλη Κυρία», όμως η ομάδα της Λάρνακας κράτησε το προβάδισμα με το ημίχρονο να λήγει στο υπέρ της 42-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ανόρθωση προσπάθησε να μειώσει, κάνοντας το 44-40 στο 22’ με το δίποντο του Μπάνιαρντ, αλλά ο Παντελή με τρεις εύστοχες βολές στο 24’ έκανε το 51-42 για την ομάδα του. Το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 69-58.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να παίξουν πιο επιθετικά ώστε να γυρίσουν το παιχνίδι, χωρίς όμως να τα καταφέρουν. Ο Παντούρης ευστόχησε σε δύο βολές στο 37’ για το 82-69. Η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος του αγώνα φεύγοντας με την εκτός έδρας νίκη ε 86-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23, 36-42, 58-69, 73-86