Μπάσκετ: Έβδομη νίκη για τον Κεραυνό

Με νικητή τον Κεραυνό, τελείωσε το εξ` αναβολής παιχνίδι για την 5η αγωνιστική της πρώτης φάσης για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ της Basket League, ανάμεσα στους ερυθροκίτρινους και στην ΑΕΛ, που έγινε στην αίθουσα «Κώστας Παπαέλληνας».

Το τελικό σκορ ήταν 103-82 και κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα, ήταν ο Krubally, που σημείωσε 17 πόντους, από 4/5 βολές, 5/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 17 ριμπάουντ.

Αυτή ήταν η έβδομη φετινή νίκη για τον Κεραυνό στα οκτώ μέχρι τώρα παιχνίδια του, παράλληλα με τη δεύτερη φετινή ήττα για την ΑΕΛ, στα επτά φετινά της παιχνίδια.

Δυναμικό ξεκίνημα για τον γηπεδούχο Κεραυνό, που από την αρχή πήρε ένα σταθερό προβάδισμα, του οποίου η τιμή, έφθασε στους 15 πόντους (22-7) στο 8` , ενώ με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, η ΑΕΛ έριξε τη διαφορά στους 10 και με το σκορ να φθάνει στο 24-14.

Η ΑΕΛ εύρισκε περισσότερες επιθετικές λύσεις κατά τη 2η περίοδο και έτσι, πλησίασε κάπως στο σκορ. Γενικά, κατά το χρονικό αυτό διάστημα, το παιχνίδι είχε έναν γρήγορο ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν συνεχώς και στο 17`, να προσπερνούν με 38-37. Ως τη λήξη του ημιχρόνου, οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ και έτσι στο 20`, οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες με 44-44.

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, ο Κεραυνός προηγήθηκε με 52-46 και λίγο μετά, με 58-50. Η ΑΕΛ με σερί 9-1, ισοφάρισε σε 59-59 στο 26`. Το παιχνίδι κυμαινόταν σε έναν συναρπαστικό ρυθμό, γενικά κατά την 3η περίοδο. Στο 28`, το σκορ έγινε 65-59 υπέρ του Κεραυνού, που ήταν μπροστά στο 30`, με 68-62.

Προβάδισμα 13 πόντων απέκτησε στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου ο Κεραυνός, όταν το σκορ έγινε 75-62 στο 32`. Λίγο μετά, η τιμή της διαφοράς ανέβηκε στους 19 πόντους (83-64). Έπειτα η ΑΕΛ έκανε σερί 8-0, για να μειώσει σε 83-72 (36`), αλλά με ένα δικό του σερί 8-2 ο Κεραυνός προηγήθηκε με 91-74 και τελικά πήρε τη νίκη με σκορ 103-82.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-14, 44-44, 68-62, 103-82

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Burns 21 (2), Μιχαήλ 7 (1), Στυλιανού 17 (5), Thomas 16 (2), Krubally 17 (1), Γιαξής, Πασιαλής 5 (1), Γονατάς, Μάρκου 3 (1), Τίγκας 9, Abell 8.

Payabl. EKA ΑΕΛ (Μάρκος Ασωνίτης): Averette 20, Buchanan 22 (5), Γρίβας 9 (1), Pigram 10 (2), Γεωργίου 9, Στυλιανού, Παναγίδης, Douglas 5, Εύζωνας 7.