Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΜπάσκετ: Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΛ, επικράτησε της Ένωσης

Μπάσκετ: Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΛ, επικράτησε της Ένωσης

Η ΑΕΛ επικράτησε με 81-75 επί της Giovani ΕΝΠ σε ένα παιχνίδι με πολύ ενδιαφέρον, για την 14η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, με κορυφαίο παίκτη τον Τζεϊμς Μπούργκετ που πέτυχε 20 πόντους, 3 τρίποντα και 3 ασίστ.

Η ΑΕΛ πήρε προβάδισμα με 5-2 στο 1ο λεπτό με το τρίποντο του Πίγκραμ, ενώ ο ίδιος έκανε το 7-2 στο επόμενο λεπτό. Στο 4’ η Ένωση ισοφάρισε σε 7-7 και το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Οι γηπεδούχοι στο 5’ πήραν προβάδισμα 6 πόντων με τις εύστοχες βολές του Πίγκραμ (15-9), όμως οι φιλοξενούμενοι με τα τρίποντα του Γεωργίου στο 6’ και του ΜακΛέλαν στο 7’ έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (15-15). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 22-21.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Λεμεσού μπήκε δυνατά και στο 12’ έκανε το 27-21, όμως στο 24’ η ΕΝΠ μείωσε σε 27-26. Η ΑΕΛ αύξησε τη διαφορά φτάνοντας στο +8 στο 16’ με 36-28, όμως οι «βυσσινί» μείωσαν τη διαφορά σε 38-36 και με αυτό έληξε το ημίχρονο.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου η Ένωση γύρισε το σκορ σε 39-38 με τρίποντο του ΜακΛέλαν, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Χατζηκώστας έκανε το 41-38. Άμεση ήταν η απάντηση της ΑΕΛ που πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 23’ με 43-41. Στο 27’ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες σε 49-49 με τις βολές του ΜακΛέλαν, ενώ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με το δεκάλεπτο να λήγει με 56-57.

Στο δεύτερο λεπτό της τελευταίας περιόδου η Ένωση πήρε προβάδισμα 5 πόντων (62-57), όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λεμεσού μπήκαν ξανά μπροστά στο σκορ στο 36’ με 69-68. Η διαφορά μεγάλωσε σε 74-70 για την ΑΕΛ στο 38’, ενώ πήρε τη νίκη με 81-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 38-36, 56-57, 81-75