Μπάσκετ: Εντός έδρας νίκη της ΕΝΠ επί της ΕΝΑΔ

Η Giovani ΕΝΠ επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας εντός έδρας με 82-54 την Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ, για τη 15η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Τζαμάλ Μακλέλαν (14 πόντοι, 3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Τζέιμς Μπούργκετ (16 πόντοι, 2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Η ΕΝΑΔ πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα με τον Φραγκέσκου στο 1′ (0-2), όμως στη συνέχεια ακολούθησε σερί 16 πόντων για τη Giovani ΕΝΠ και στο 6′ με το λέι απ του Σολωμού ήταν μπροστά με 16-2. Πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου επιτεύχθηκε άλλο ένα καλάθι από τον Παναγιώτου (16-4).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «βυσσινί» πέτυχαν 14 πόντους περισσότερους από την ομάδα του Αγίου Δομετίου και ανέβασαν τη διαφορά στους 26 (43-17).

Οι γηπεδούχοι σφράγισαν το ένατο τους ροζ φύλλο στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα. Στην τρίτη περίοδο άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ κατά πέντε πόντους (66-35), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν κατά τρεις πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο (82-54).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-4, 43-17, 66-35, 82-54