Μπάσκετ: Διπλό του Απόλλωνα επί του ΑΠΟΠ

Με το διπλό έφυγε ο Απόλλωνας από την Πάφο επικρατώντας με 86-59 επί του ΑΠΟΠ για τη 17η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος καλαθοσφαιριστής του αγώνα ο Μάικλ Φίνκε που πέτυχε 16 πόντους, ένα τρίποντο και δύο ασίστ.

Προβάδισμα πήρε στο πρώτο λεπτό ο ΑΠΟΠ με το τρίποντο του Παναγίδη (3-0) και στο ίδιο λεπτό ο Φίνκε ισοφάρισε, ευστοχώντας κι αυτός σε τρίποντο. Στο επόμενο λεπτό ο Απόλλωνας γύρισε το σκορ σε 6-3, ενώ η διαφορά μεγάλωσε φτάνοντας στο 15-4 στο 6’. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, με τον Φίνκε να ευστοχεί σε βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα για το 25-7.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 12’ με τις βολές του Μάρτιν σε 25-9, ενώ στο επόμενο λεπτό το λεϊ απ του Χρίστου έκανε το 25-11. Η ομάδα της Πάφου δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, με τους «γαλάζιους» να φτάνουν στο +20 στο προτελευταίο λεπτό με 39-19, ενώ το ημίχρονο έληξε με σκορ 41-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας έφτασε στο +29 στο 26’ με το τρίποντο του Κινγκ. Ο ΑΠΟΠ πέτυχε 11 σερί πόντους μειώνοντας σε 52-34 στο 28’ και με το τρίποντο του Ντάργουιν στο 29’ έκανε το 57-39. Σκορ δεκαλέπτου 60-39. Στην τελευταία περίοδο ο η ομάδα της Λεμεσού έλεγχε το παιχνίδι έχοντας το πάνω χέρι. Στο 38’ ξεπέρασε τη διαφορά 30 πόντων με 84-51 και ο Απόλλωνας διατήρησε το προβάδισμα του επικρατώντας με 59-86.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-25, 22-41, 39-60, 59-86