Μπάσκετ: Δευτέρη νίκη για την ΑΕΛ

Τη δεύτερη της νίκη πήρε η ΑΕΛ επικρατώντας στο «Νίκος Σολωμονίδης» με 84-71 της ΕΘΑ, σε παιχνίδι για τη 5η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίοι για την ομάδα της Λεμεσού οι Μπράντον Αβερέτε (32 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ) και Κόρεϊ Μάγκνιγκαντ (29 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Η ΑΕΛ με ένα σερί οκτώ πόντων έκανε το 5-5 του 2′ σε 13-5 στο 4′ με το καλάθι του Μάγκνιγκαντ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» στο 8′ με το δίποντο του Αβερέτε απέκτησαν διαφορά με διψήφιο αριθμό (21-11), ενώ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου την ανέβασαν κατά τρεις πόντους (27-14).

Οι γηπεδούχοι κράτησαν τις αποστάσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και μάλιστα μέχρι το τέλος του αύξησαν ελαφρώς τη διαφορά. Πετυχαίνοντας τέσσερις πόντους περισσότερους (26-22) έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με σκορ 53-36.

Στο 24′ με το καλάθι του Πίγκραμ η ψαλίδα του σκορ άνοιξε πέραν των 20 πόντων (61-40), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την ομάδα της Λεμεσού να βρίσκεται μπροστά με 71-52. Στη τέταρτη περίοδο η ομάδα της Έγκωμης μπόρεσε να μειώσει κατά έξι πόντους το σκορ, με τους γηπεδούχους όμως να διατηρούν το προβάδισμά τους και πήραν τη νίκη με τελικό σκορ 84-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-14, 53-36, 71-52, 84-71

ΑΕΛ (Μάρκος Ασωνίτης): Αβερέτε 32, Μάγκνιγκαντ 29, Μονιάτης 4, Πίγκραμ 17 (4), Aλεξάνδρου, Δανιήλ, Ιωαννίδης, Πιττάκας, Χανούν 2

ΕΘΑ (Δημήτρης Παπαδόπουλος): Γκαρθ 15 (1), Τζόνσον 14, Κυριακίδης 5, Χάρις 26 (4), Ροδοσθένους 1, Γιάγκου, Ματθαίου, Παπακώστας 10 (2)