ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΠΑΣΚΕΤΣάρωσε το Περιστέρι bwin και κατέκτησε back-to-back το Κύπελλο ο Ολυμπιακός!

Σάρωσε το Περιστέρι bwin και κατέκτησε back-to-back το Κύπελλο ο Ολυμπιακός!

Επιβεβαίωσε και με το παραπάνω τον τίτλο του φαβορί ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» δεν άφησαν από το πρώτο λεπτό κανένα περιθώριο στο Περιστέρι bwin, νίκησαν με σκορ 85-57, και πανηγύρισαν το 11ο Κύπελλο στην ιστορία τους, απέναντι στον «δικό τους» Βασίλη Σπανούλη, που μπορεί να αισθάνεται ικανοποιημένος με την πορεία της ομάδας του!

Ο Ολυμπιακός ήταν από την πρώτη περίοδο απόλυτα κυρίαρχος και στις δύο πλευρές του παρκέ, ανέβασε από τις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου τη διαφορά πάνω από τους 20 (10-32), και από εκεί και πέρα απλώς έλεγξε το ματς, φτάνοντας με άνεση στην κατάκτηση του δεύτερου φετινού του τίτλου, μετά το Super Cup!

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με σκοπό να δείξει από νωρίς πως είναι το φαβορί. Ο Βεζένκοφ ξεκίνησε με 2/2 τρίποντα, και μαζί με Φαλ και Παπανικολάου έγραψαν το 2-10 πολύ γρήγορα. Ο Κάνααν μπήκε κι αυτός στον χορό, γράφοντας το 5-15 με δικό του τρίποντο, με τον Βεζένκοφ ξανά να φέρνει τη διαφορά στο +12 (7-19) και τον Παπανικολάου στο +16 (10-26), το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου.

Με το καλημέρα του δευτέρου δεκαλέπτου, Πίτερς και ΜακΚίσικ έφεραν τη διαφορά στο +22 για πρώτη φορά (10-32), με τον πρώτο να σκοράρει εκ νέου για το +24 (11-35) και ακόμη μία φορά από το ίδιο σημείο για το 11-39! Ο ΜακΚίσικ, μάλιστα, υπέγραψε το +30 του Ολυμπιακού από τα μέσα της δεύτερης περιόδου (11-41). Ντένμον και Φρανσίσκο σκόραραν δύο σουτ από τα 6.75, μειώνοντας σε 19-43, όμως ο Πίτερς ήταν καυτός κι έκανε το 19-45. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 21-45.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Ολυμπιακός με τον Φαλ να κυριαρχεί επί του Μπίλαν ξέφυγε και πάλι με +28 (21-49), ενώ ο Βεζένκοφ έγραψε το πρώτο +31 (21-52) και ο Φαλ το +32 (23-55). Ο Βούλγαρος φόργουορντ ήταν ασταμάτητος κι έφερε τη διαφορά στους 34 (29-63), πριν την εκτοξεύσει στους 37 με απίθανο τρίποντο (31-68). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 34-68.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Πίτερς συνέχισε να παίζει… ρολόι, πετυχαίνοντας ένα ακόμη τρίποντο για το 40-76 και άλλο ένα για το 40-79. Στη συνέχεια, το Περιστέρι bwin με Χουγκάζ και Μωραΐτη προσπάθησε να μειώσει λίγο, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 6-0 για το 46-79, με τον Πουλιανίτη να γράφει το 49-79. Οι τυπικά γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το «κατέβασμα στροφών» του Ολυμπιακού, μειώνοντας σε 52-79 και αργότερα σε 55-79 με τον Πουλιανίτη.

Τα δεκάλεπτα: 10-26, 21-45, 34-68, 57-85