ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΠΑΣΚΕΤ«Εκτέλεσε» το Λαύριο και προκρίθηκε στο Final 4 ο Παναθηναϊκός

«Εκτέλεσε» το Λαύριο και προκρίθηκε στο Final 4 ο Παναθηναϊκός

Με τον καλύτερο τρόπο αντέδρασε μετά την ήττα στο ντέρμπι ο Παναθηναϊκός!

Παρά τα προβλήματα και τις απουσίες, οι «πράσινοι» ήταν σοβαροί από την αρχή μέχρι το τέλος και νικώντας 93-69 το Λαύριο, έκλεισαν θέση στο Final Four του Κυπέλλου, που θα γίνει στο Ηράκλειο.

Το «τριφύλλι» είχε 14/30 τρίποντα, ενώ πέντε παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων. Κορυφαίος ήταν ο Νέντοβιτς με 15 πόντους, με τον Μποχωρίδη να είχε 12π., ενώ από 10π. πρόσθεσαν οι Πέρι, Παπαγιάννης και Παπαπέτρου.

Από την ομάδα του Σερέλη, ξεχώρισαν οι Κακλαμανάκης και Μουράτος με 14π. και 11π. αντίστοιχα.

Εξαιρετικό ρυθμό είχε από νωρίς το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να ήταν πολύ εύστοχες στο ξεκίνημα και το σκορ να ήταν υψηλό (15-13). Με την είσοδο του Νέντοβιτς στο παρκέ, οι «πράσινοι» ξέφυγαν στο +5 (20-15), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν (20-19) και με τους Παπαγιάννη και Κασελάκη να στέλνουν το «τριφύλλι» στο +5 (24-19), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με συγκέντρωση στην άμυνα ξεκίνησαν οι «πράσινοι» στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να βρουν καλάθια στο ανοικτό γήπεδο και να πάνε στο +11 (33-22), στο 13’. Στη συνέχεια, το Λαύριο αντέδρασε με Μουράτο και Κακλαμανάκη, αλλά οι Νέντοβιτς και Καββαδάς έστειλαν ξανά το «τριφύλλι» στο +10 (41-31), στο 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Παναθηναϊκός πήρε… φόρα και με σουτ έξω από τα 6,75μ. εκτόξευσε τη διαφορά στο +19 (53-34), στο 19’, ενώ το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τον βρήκε στο +15 (53-38).

Οι σερί καλές άμυνες έδωσαν πόντους στο τρανζίσιον στον Παναθηναϊκό και έτσι πήγε στο +21 (61-40), στην αρχή του δεύτερου μέρους. Στη συνέχεια, το Λαύριο αντέδρασε με μπροστάρη τον Γουίλιαμς, ο οποίος «ζεστάθηκε» έξω από τα 6,75μ. και με τα σουτ του μείωσε στο -10 (63-53), στο 26’. Στα επόμενα λεπτά, οι «πράσινοι» έσφιξαν αμυντικά και με τους Παπαπέτρου και Πέρι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +15 (71-56).

Τα τρίποντα έστειλαν τον Παναθηναϊκό στο +21 (77-56) στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Όπως είναι φυσικό, τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με το Λαύριο να είχε… παραδοθεί και το τελικό σκορ να ήταν το 93-69.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 53-38, 71-56, 93-69