Aθλητικά NέαΧαλαρά ο Προμηθέας, σαν να μην υπήρχε Άρης!

Χαλαρά ο Προμηθέας, σαν να μην υπήρχε Άρης!

Ο Προμηθέας Πατρών εξασφάλισε με χαρακτηριστική άνεση την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας καθώς επικράτησε του Άρη με 86-65 στο κλειστό «Δ. Τόφαλος». Όαση στην αγωνιστική… ερημιά του Άρη η απόδοση του Δημήτρη Βεργίνη.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι καθώς στην άμυνα δεν επίτρεψε στους παίκτες του Άρη να πατήσουν στη ρακέτα και τους ανάγκασε σε λάθη αλλά και σε βεβιασμένες προσπάθειες τριών πόντων, ενώ στην επίθεση είχε λύσεις τόσο στο σετ παιχνίδι όσο και στο transition game. Οι γηπεδούχοι έφτασαν να προηγηθούν έως και με διαφορά 15 πόντων (17-2), λίγο πριν τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα. Η είσοδος του Δημήτρη Βεργίνη ουσιαστικά κράτησε όρθιους τους «κίτρινους» καθώς με εννιά πόντους και τρεις ασίστ έδωσε στην ομάδα του οργάνωση, μυαλό και δημιουργία (26-19, 10’).

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου μάζεψε τη διαφορά έως και στα επίπεδα των πέντε πόντων (28-23), εκεί όπως ο Προμηθέας είχε τις λύσεις από τους Κατσίβελη, Σαλούστρο και Μπράουν, ξέφυγε και πάλι με διαφορά (44-31, 17:30). Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 47-36 με τους Βεργίνη, Σλαφτσάκη να προσφέρουν ανάσες στον Άρη καθώς οι Τζόουνς, Νταλό Μπελ πρόσφεραν συνολικά στο πρώτο μέρος δύο πόντους και επτά λάθη.

Ο Προμηθέας Πατρών διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα χάρη στον Δημήτρη Κατσίβελη, ενώ δεν πλήρωσε και το τίμημα των πολλών χαμένων αμυντικών ριμπάουντ καθώς ο Άρης ήταν αναποτελεσματικός στο μακρινό σουτ (2/14 τρίποντα) και κυρίως έκανε εύκολα το λάθος. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι στο τέλος της 3ης περιόδου είχε υποπέσει σε 20 λάθη. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 61-47.

Τα διαδοχικά τρίποντα από τον Νίκο Γκίκα έδωσαν τη χαριστική βολή στον Άρη στην τελευταία περίοδο καθώς εγκατέστησαν τη διαφορά στο +19 (70-51, 33:30) λίγο πριν τα μισά της τελευταίας περιόδου, δίνοντας τυπικό χαρακτήρα στη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 47-36, 61-47, 86-65

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 2, Λίποβι 5, Γκίκας 16 (4), Τσαϊρέλης 3, Γερομιχαλός 4, Κασελάκης 7 (1), Σαλούστρος 11 (1), Κατσίβελης 13 (1), Μέϊερ 8 (2), Μπράουν 15 (1), Ελις 2, Παρκς.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Τζόουνς 6, Κάιζερ 4, Βεργίνης 15, Μποχωρίδης 10, Φλιώνης 1, Μπελ, Νταλό 2, Χρηστίδης 5 (1), Σλαφτσάκης 11, ΜακΓκι 3, Χάρις 5 (1), Αγγέλου 3 (1).