ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑBASKET LEAGUEΞέσπασε στον ΠΑΟΚ και… ξέχασε το Κάουνας ο Ολυμπιακός

Ξέσπασε στον ΠΑΟΚ και… ξέχασε το Κάουνας ο Ολυμπιακός

Μέρος των… πληγών του από τον χαμένο τελικό της Ευρωλίγκας «επούλωσε» στην Πυλαία ο Ολυμπιακός.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν άφησαν πολλά περιθώρια στον ΠΑΟΚ, τον οποίο επικράτησαν άνετα 97-77, για το 2-0 στους ημιτελικούς της Basket League και απέχουν μία νίκη μακριά από τους τελικούς.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Πειραιά ήταν ο Σλούκας με 23 πόντους, έχοντας και 8 ασίστ. Άλλους 17π. πρόσθεσε ο Βεζένκοφ, ενώ νταμπλ-νταμπλ έκαναν οι Φαλ (15π., 11ριμπ.) και Μπολομπόι (10π., 11ριμπ.). Από τον «δικέφαλο του βορρά», ξεχώρισαν οι Ράιλι και Φράνκε με 27π. και 18π. αντίστοιχα. Το τρίτο ματς της σειράς είναι προγραμματισμένο για την προσεχή Κυριακή (28/5, 19:05), στο ΣΕΦ.

Με τους Ρένφρο, Μαργαρίτη, Σαλούστρο, Φράνκε και Ράιλι ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ, ενώ ο Ολυμπιακός με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Λούντζη και Γουόκαπ. Ο Ολλανδός άρχισε «ζεστός» και οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα (8-5), με τους Βεζένκοφ και Φαλ να απαντούν με σερί 7-0 για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι πήγαν στο +4 (8-12). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με άμυνες και καλάθια στο ανοικτό γήπεδο για το δικό τους 8-0, που τους έστειλε στο +4 (16-12), στο 5’.

Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες εκμεταλλεύτηκαν τα επιθετικά ριμπάουντ για το προσπέρασμα (16-17), με τον ρυθμό του ματς να παραμένει υψηλός και τους φιλοξενούμενους να κλείνουν την πρώτη περίοδο μπροστά (21-24), χάρη σε τρίποντο του Σλούκα στο τέλος.

Αρκετά «θερμό» ήταν το ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου με μία «κοκορομαχία» ανάμεσα σε Φράνκε και Λαρεντζάκη. Αυτό, βοήθησε περισσότερο τον Ολυμπιακό, ο οποίος όχι μόνο διατηρούσε το προβάδισμά του, αλλά με τους ΜακΚίσικ και Μπολομπόι πήγε στο +11 (26-37), στο 14’. Ο ΠΑΟΚ εξακολουθούσε να δυσκολεύεται πολύ επιθετικά, με τα τρίποντα του Σλούκα να στέλνουν την ομάδα του Πειραιά στο +16 (29-45), στο 16’. Με την επιστροφή του Φράνκε, ο «δικέφαλος του βορρά» βρήκε σκορ, όμως οι παίκτες του Μπαρτζώκα διατηρούσαν τον δικό τους εξαιρετικό ρυθμό, για το +20 (34-54), στο 18’. Στον εναπομείναντα χρόνο, ο Ολυμπιακός έριξε… στροφές, με τον Ράιλι να διαμορφώνει το 41-56 του πρώτου ημιχρόνου.

Το νωθρό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο δεύτερο μέρος εκμεταλλεύτηκαν οι Φράνκε και Ράιλι, με τον ΠΑΟΚ να κάνει επιμέρους σκορ 6-1 (47-57), στα πρώτα δύο λεπτά. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ρυθμό μέσα από την άμυνά τους με τους και απάντησαν με τους Βεζένκοφ και Γουόκαπ ένα δικό τους 2-12, για το νέο +20 (49-69), στο 25’. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν τον έλεγχο του ματς με τους Σλούκα και ΜακΚίσικ να επιστρέφουν και να στέλνουν τη διαφορά στο +24 (51-75), στο 28’. Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν και ο Χαντς μείωσε (61-79), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Τα απανωτά λάθη του Ολυμπιακού έδωσαν σερί 6-0 από Χαντς και Σάιμπερτ στον ΠΑΟΚ (67-79), στα πρώτα δύο λεπτά της τέταρτης περιόδου. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς έπεσε κατακόρυφα, με τους «ερυθρόλευκους» όμως να ελέγχουν πλήρως την κατάσταση χάρη στην άμυνά τους και με πολυφωνία στην επίθεση να ξεφεύγουν στο +21 (71-92), στο 38’. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με το τελικό 77-97.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 41-56, 61-79, 77-97