ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑBASKET LEAGUEΞέσπασε στον Κολοσσό ο Παναθηναϊκός!

Ξέσπασε στον Κολοσσό ο Παναθηναϊκός!

Ένα ημίχρονο πήρε στον Παναθηναϊκό να… συνέλθει από το ΣΕΦ.

Οι «πράσινοι» πήραν… φωτιά στο δεύτερο μέρος και συνέτριψαν 88-64 τον Κολοσσό και παρέμειναν μόνοι στην κορυφή της Stoiximan Basket League με 15-1. Ένα… εξωφρενικό σερί 32-0 έτρεξε το «τριφύλλι» από το 25’ μέχρι το 34’, όπου μετέτρεψε το 51-48 σε 51-80!

Κορυφαίος από την ομάδα του Πρίφτη ήταν ο Νέντοβιτς με 27 πόντους, με τον Μέικον να είχε 16π. και τον Γουάιτ 15π. Κοντά στο νταμπλ-νταμπλ ο Παπαγιάννης με 11π. και 9 ριμπάουντ.

Από τους «θαλασσί», οι οποίοι υποχώρησαν στο 10-6, ξεχώρισαν οι Φλόιντ και Χατζηδάκης με 19π. και 15π. αντίστοιχα.

Με αρκετή ενέργεια στην άμυνα και χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα μπήκε ο Παναθηναϊκός ξεφεύγοντας αρχικά στο 3-10 στα πρώτα λεπτά και διατηρώντας αυτή τη διαφορά (9-16), μέχρι το 7’. Στον εναπομείναντα χρόνο, η «πράσινη» άμυνα χαλάρωσε, με τον Κολοσσό να τρέχει στο ανοικτό γήπεδο με Ξανθόπουλο και Χατζηδάκη και να μειώνει στον πόντο (17-18), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Παπαγιάννης συντηρούσε μπροστά (22-24) τους φιλοξενούμενους μέχρι το 12’. Εκεί, οι παίκτες του Καντζούρη έκαναν ένα ξέσπασμα με Φλόιντ και Ξανθόπουλο και με σερί 10-0 πήγαν στο +8 (32-24), στο 16’. Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήρθε με τα σουτ του Μέικον που έριξαν τη διαφορά στον πόντο (32-31), όμως οι γηπεδούχοι είχαν νέα απάντηση και με επιμέρους σκορ 8-2 πήγαν στα αποδυτήρια με το +7 (40-33).

Πολύ καλό ρυθμό είχε και στην αρχή του δεύτερου μέρους το ματς, με τον Φλόιντ να είχε «ζεσταθεί» και να διατηρούσε τους γηπεδούχους στο +8 (48-40), μέχρι το 23’.
Στη συνέχεια, οι παίκτες του Πρίφτη έσφιξαν αμυντικά και με τον Μέικον αρχικά ισοφάρισαν (48-48), στο 25’. Η μόνη αντίδραση του Κολοσσού ήταν ένα τρίποντο του Μίλερ, με τους «πράσινους» να παίρνουν… φωτιά με Νέντοβιτς και Γουάιτ και να κάνουν σερί 19-0 μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου για το +16 (51-67).

Με την ίδια… φόρα μπήκε το «τριφύλλι» στο τέταρτο δεκάλεπτο, κάνοντας σερί 13-0 και εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +29 (51-80), στο 34’. Όπως είναι φυσικό, τα επόμενε λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με το τελικό .

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 40-33, 51-67, 64-88