Aθλητικά NέαΒήμα παραμονής από τη Λάρισα και «φωνές» από τον Κολοσσό

Βήμα παραμονής από τη Λάρισα και «φωνές» από τον Κολοσσό

Σε ένα παιχνίδι με πολλά νεύρα και αρκετά παράπονα, η Λάρισα νίκησε 95-90 και παράλληλα «δίπλωσε» τον Κολοσσό, όπου ανεβαίνοντας στο 8-12, έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή στην Α1.

Από την άλλη, οι Ροδίτες ηττήθηκαν ύστερα από τρεις αγωνιστικές και έπεσαν στο 8-12, «φωνάζοντας» για τις διαιτητικές αποφάσεις, με αποκορύφωμα ένα καλάθι του Χίκι στο 1:26’’ πριν τη λήξη και ενώ το σκορ ήταν στο 84-80.

Κορυφαίοι από την ομάδα του Αγγέλου ήταν οι Χίκι και Ρας με 22 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Από τους «θαλασσί», ξεχώρισαν οι Κρομά και Αγκμπελέσε με 19 και 18 πόντους ο καθένας.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα στο ματς από τη Λάρισα, η οποία προηγήθηκε 10-2, το οποίο μετέτρεψε σε 20-5, στο 6’, σουτάροντας εξαιρετικά έξω από τα 6,75μ. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Κολοσσός έσφιξε την άμυνά του και με μπροστάρη στην επίθεση τον Αγκμπελέσε κατάφερε να το μαζέψει (26-21), στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με τον πολύ ορεξάτο Μωραΐτη στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου, οι Ροδίτες μπήκαν με ένα 7-0 και πέρασαν μπροστά (26-28), με τον νεαρό γκαρντ να τους στέλνει ακόμη και στο +4 (31-35), στο 14’. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε με τους Φλόιντ και Χάρις για το προσπέρασμα (41-37), αλλά η ομάδα του Λυκογιάννη απάντησε και έτσι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν στην ισοπαλία (43-43).

Αρκετά κλειστό ήταν το ματς στο δεύτερο μέρος, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια (61-60). Όμως, στο τελευταίο λεπτό και ύστερα από ένα καλάθι του Κρομά, ο παίκτης του Κολοσσού δέχθηκε τεχνική ποινή και στην επόμενη φάση και ο πάγκος των Ροδιτών, με αποτέλεσμα από τη μία να χάσουν το μυαλό τους και από την άλλη η Λάρισα να το εκμεταλλεύεται με τους Γκάρετ και Χάρις και να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +8 (68-60).

Με τρίποντο του Ρας, η Λάρισα έφτασε στο +9 (71-62) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Κολοσσό να αντιδρά με Κρομά και Αγκμπελέσε και να μειώνει στο -3 (73-70), στο 34’. Εκεί, ήταν η σειρά του Χάρις να «μιλήσει» για τους γηπεδούχους και εκείνοι ξέφυγαν στο +8 (80-72), με τον Χίκι να τους κρατά σε μία απόσταση ασφαλείας (84-77), στο 38’. Ο Λοβ μείωσε στο 84-80, με τον Χίκι να απαντά (86-80) στο 1:26’’ πριν τη λήξη, αλλά με ένα καλάθι που «φωνάζει» ο Κολοσσός, καθώς ο Αγκμπελέσε έδιωξε την μπάλα αφού εκείνη είχε βρει στεφάνη, με τους διαιτητές να το μετρούν. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Ροδίτες είχαν χάσει εντελώς το μυαλό τους με τη Λάρισα από την άλλη να είχε τον έλεγχο και διατηρώντας την ψυχραιμία της από τη γραμμή των ελεύθερων βολών να παίρνει τη νίκη με το τελικό 95-90.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 43-43, 68-60, 95-90