ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑBASKET LEAGUEΒελτιώθηκε και «καθάρισε» τη Βενέτσια ο Ολυμπιακός

Βελτιώθηκε και «καθάρισε» τη Βενέτσια ο Ολυμπιακός

Με τους Πάντερ (16 πόντοι), Μπόλντγουιν (13 πόντοι) και Ρούμπιτ (15 πόντοι, 7 ριμπ.) να ξεχωρίζουν, ο Ολυμπιακός νίκησε 71-68 τη Βενέτσια στο δεύτερο φιλικό που έδωσε επί ιταλικού εδάφους.

Βελτιωμένοι οι «ερυθρόλευκοι», ειδικά στο κομμάτι της αμυντικής λειτουργίας, και κάπως έτσι κατέκτησαν την 3η θέση στο τουρνουά Lucca.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το ματς και απέκτησε προβάδισμα από την αρχή, καθοδηγούμενος από τους Ρούμπιτ και Πάντερ. Μάλιστα, η ομάδα του Μπλατ έκλεισε το δεκάλεπτο στο +7 (17-24). Οι Πειραιώτες κυριάρχησαν ακόμα περισσότερο στη δεύτερη περίοδο και έφτασαν μέχρι και το +13 (20-33) για να ολοκληρώσουν το ημίχρονο έχοντας «αέρα» 12 πόντων (30-42).

Μια απ’ τα ίδια και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, με τους «ερυθρόλευκους» να ξεφεύγουν με +22 (30-52). Παρ’ όλα αυτά, ήρθε η αντίδραση των πρωταθλητών Ιταλίας, που μείωσαν με σερί 7-0 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (44-58). Οι παίκτες της Βενέτσια πλησίασαν ακόμα περισσότερο στο τέταρτο δεκάλεπτο (65-68), με τον Μπόλντγουιν να σκοράρει για το 65-70 και τον Τσαπέλ να μειώνει με τρίποντο (68-70). Το φινάλε ήταν δραματικό, με τον Τονούτ να χάνει την ευκαιρία να ισοφαρίσει και τον Ρούμπιτ να ευστοχεί σε μία βολή για το τελικό 68-71.

Εκτός του Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος βρίσκεται σε στάδιο αποθεραπείας και των διεθνών Πρίντεζη, Παπανικολάου, Μιλουτίνοφ και Κουζμίνσκας), από πλευράς ερυθρολεύκων δεν αγωνίστηκε ο αρχηγός της ομάδας, Βασίλης Σπανούλης για λόγους ξεκούρασης, όπως και ο Μπράντον Πολ, ο οποίος τραυματίστηκε στον δεξί ώμο προς το τέλος του χθεσινού (6/9) αγώνα με την Αρμάνι Μιλάνο.

Να σημειωθεί ότι η αποστολή του Ολυμπιακού επιστρέφει αύριο (8/9) στην Ελλάδα.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 30-42, 44-58, 68-71

Βενέτσια (Ντε Ραφαέλε): Μπερντίνι 2, Ούντανοχ 5, Μπράμος 1, Τονούτ 11, Ντιαγέ 15(1), Ντε Νικολάο 2, Τσαπέλ 16(4), Βίντμαρ 2, Τσερέλα, Πελεγκρίνο, Γουάτ 14

Ολυμπιακός (Μπλατ): Πάντερ 16 (5 ριμπ., 1 ασ.), Μπόλντγουιν 13 (6 ριμπ., 1 ασ.), Κόνιαρης 1, Τσέρι 9 (5 ριμπ., 4 ασ.), Χρηστίδης, Χαραλαμπόπουλος 2, Τσάπμαν 9(1), Ποκουσέφσκι (2 ριμπ.), Ρούμπιτ 15 (7 ριμπ.), Χαπ 6 (5 ριμπ.)