ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑBASKET LEAGUE«Τάπωσε» τον Προμηθέα ο Άρης

«Τάπωσε» τον Προμηθέα ο Άρης

Καταιγιστικός από την αρχή του ματς ήταν ο Προμηθέας, καθώς μέσα από την εξαιρετική του άμυνα επέτρεψε μόλις ένα καλάθι στον Άρη στα πρώτα επτά λεπτά και από την άλλη με τους Λίποβι και Μπράουν να μπαίνουν ορεξάτοι, πήγε στο 2-13. Στη συνέχεια, οι «κίτρινοι» ανέβηκαν επιθετικά, αλλά ο Μπράουν εξακολουθούσε να ήταν «ζεστός» και έτσι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +8 (9-17).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν η σειρά της ομάδας του Καστρίτη να κάνει την αντεπίθεσή της και με τους Μποχωρίδη και Σλαφτσάκη όχι μόνο μείωσε, αλλά κατάφερε να περάσει μπροστά (24-22), στο 14’. Εκεί, ήρθε η αντίδραση από τους Πατρινούς, με τον Λίποβι αρχικά να τους δίνει εκ νέου το προβάδισμα (24-28), με τον Μπράουν στη συνέχεια να παίρνει την… σκυτάλη και να τους στέλνει στο +10 (28-38) και τη μία βολή του Κάιζερ να διαμορφώνει το 29-38.

Με αιχμή του… δόρατος τον Έλις στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, ο Προμηθέας εκτόξευσε τη διαφορά στο +14 (29-43), με την ομάδα του Γιατρά να ήταν σε διψήφια απόσταση (38-50), μέχρι τα μισά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με αρκετά άστοχα σουτ και από τις δύο ομάδες, αλλά τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται αυτό και να μειώνουν στο -7 (45-52), στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Σαλούστρος έστειλε ξανά τον Προμηθέα στο +11 (45-56), στην αρχή της τέταρτης περιόδου, όμως ο Τζόουνς απάντησε για τον Άρη, ο οποίος πλησίασε στο -4 (52-56), στο 34’. Η μόνη αντίδραση των Πατρινών ήταν μία βολή από τον Τσαϊρέλη, με τον Κάιζερ από την άλλη να φέρνει το ματς στην ισοπαλία (57-57) και το τρίποντο του Τολιόπουλου να βάζει μπροστά (60-58) τους «κίτρινους», στο 38’. Στην επόμενη επίθεση, ο Γκίκας έκανε το 60-60, με τις δύο ομάδες να είχαν σερί άστοχες επιθέσεις και έτσι το ματς να οδηγείται στην παράταση, αφού δεν βρήκε τον στόχο ούτε το τρίποντο του Μπελ στην εκπνοή.

Με καλές άμυνες και τους Τζόουνς και Μποχωρίδη, ο Άρης πήγε στο +5 (65-60), στα μισά του έξτρα πεντάλεπτου, με τον Μπράουν να ισοφαρίζει (65-65), περίπου 1:30’’ πριν τη λήξη. Με 1/2 βολές του Τζόουνς, οι «κίτρινοι» πέρασαν μπροστά, με τον Σλαφτσάκη να κάνει την τάπα στον Μπράουν στην τελευταία επίθεση και έτσι η ομάδα του Καστρίτη να παίρνει τη νίκη με το τελικό 66-65!

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 29-38, 45-52, 60-60 κ.α., 66-65 παρ.