ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑBASKET LEAGUEΣώθηκε... με άμυνα και Γκριν ο Ολυμπιακός

Σώθηκε… με άμυνα και Γκριν ο Ολυμπιακός

Ο Κολοσσός Ρόδου έκανε… δύσκολη τη ζωή του Ολυμπιακού, στο παιχνίδι της τέταρτης αγωνιστικής της Basket League, ομως οι Πειραιώτες παίζοντας καλή άμυνα στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα κατάφεραν να πάρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα (75-67), συνεχίζοντας την αήττητη πορεία τους στο πρωτάθλημα.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και έβαλε… δύσκολα στους Πειραιώτες. Χάρη στους Ουότσον και Ρέλεφορντ, μάλιστα, οι Ροδίτες παρέμεναν ανταγωνιστικοί μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός, όμως, βρήκε λύσεις από Γκριν και Παπαπέτρου και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 25-25 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν δραστήριος και ορεξάτος και αυτό βοήθησε τον Ολυμπιακό, ώστε να πάρει προβάδισμα (34-30, 14’). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και βρήκαν λύσεις από τους Άχονεν και Τσούκου (40-39, 17’). Μάλιστα, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ακόμα καλύτερο τρόπο για τους φιλοξενούμενους, καθώς τα καλάθια των Ουότσον και Τσούκου έστειλαν τη διαφορά στους 6 πόντους, για το 40-46 του πρώτου 20λέπτου.

Οι φωνές του Γιάννη Σφαιρόπουλου στα αποδυτήρια απέδωσαν… καρπούς, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει σοβαρός. Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους οι Πειραιώτες με επί μέρους 10-0 ανέτρεψαν πλήρως τα δεδομένα (50-46, 23’). Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν την επαφή τους με το σκορ και ανέκτησαν προβάδισμα με τον Γεωργαλλή (50-51, 24’). Οι δύο ομάδεςς πήγαν… χέρι χέρι μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου (57-57), με τον Κολοσσό να παραμένει ανταγωνιστικός.

Το… ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτυο δεκάλεπτο. Ο Κολοσσός κρατούσε το προβάδισμα, χάρη σε Άχονεν και Βασιλόπουλο (61-64, 33’). Η αντίδραση, από πλευράς Ολυμπιακού, ήταν άμεση και εμ τον Πρίντεζη μπροστάρη τα δεδομένα άλλαξαν (67-64, 36’). Ο Γκριν ανέλαβε δράση στη συνέχεια και οι Πειραιώτες έκαναν βήμα… νίκης (71-67, 38’). Η άμυνα των πρωταθλητών παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα και αυτό τους έδωσε τη δυνατότητα να πανηγυρίσουν τη νίκη με 75-67.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 40-46, 57-57, 75-67.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 18(2), Μπιρτς 2, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 15(3), Αγραβάνης, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 10(1), Μάντζαρης 6(2), Χάκετ 3, Λοτζέσκι 5(1), Αθηναίου 5(1).

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Ρέντικ 11(13 ριμπ.), Τσούκου 5(1), Γεωργαλλής 10(2), Ρέλεφορντ 17(3), Αγγελάκος 3(1), Άχονεν 9)1), Βασιλόπουλος 2, Παπαδάκης, Ουότσον 6, Χολ 4.