ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑBASKET LEAGUEΠήρε προβάδισμα τίτλου με επιβλητική εμφάνιση και +33 ο Ολυμπιακός

Πήρε προβάδισμα τίτλου με επιβλητική εμφάνιση και +33 ο Ολυμπιακός

Μία νίκη μακριά από τον τίτλο του πρωταθλητή στην Α1 γυναικών είναι ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε με το επιβλητικό 87-54 του Παναθηναϊκού στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ, κάνοντας το 3-2 στη σειρά των τελικών. Την Κυριακή 15/5 στις 15:00 η επόμενη συνάντηση των δύο ομάδων, στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Ανώτερες καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης οι «ερυθρόλευκες», είχαν «διαφορά ασφαλείας» καθ΄ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και ήταν σε σαφώς καλύτερη μέρα από τις αντιπάλους τους, πανηγυρίζοντας μια μεγάλη νίκη. Κορυφαίες για τις νικήτριες οι Σταμολάμπρου (21π.), Βίτολα (16π, 11 ριμπ.) και Νικολοπούλου (16π.), ενώ για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν οι Μπουντούρη (13π.), Ριντ (12π, 6 ριμπ.) και Φιτζέραλντ (12π.)

Το ματς:

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν δυνατά από το ξεκίνημα του τρίτου τελικού και μετά το υπέρ τους 7-5 στο 3’, έφτιαξαν ένα σερί 15-0 για το 22-5. Με όπλο του την πολύ καλή άμυνα, ο Ολυμπιακός άφησε τις αντιπάλους του χωρίς πέντε για περισσότερα από 5 αγωνιστικά λεπτά, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 22-6.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει τρομερή άμυνα και να κάνει δύσκολη τη ζωή των «πράσινων» στην επίθεση. Η Σταμολάμπρου με όμορφο λέι απ και η Σταμάτη με τρίποντο εκτόξευσαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της έως εκείνη την στιγμή (30-9 στο 23’), πριν μειώσει σε 32-13 για τις «πράσινες» η Φιτζέραλντ. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς καλάθι για σχεδόν τρία λεπτά, η Βίτολα «έγραψε» το 41-18 μετά από επιθετικό ριμπάουντ, με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 22 πόντων (43-21).

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα της Σταμολάμπρου στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι «ερυθρόλευκες» έφτιαξαν τη μέγιστη υπέρ τους διαφορά (49-21), ενώ ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 54-39 στο 29′, με τρίποντο της Μπουντούρη. Βίτολα και Σταμολάμπρου διαμόρφωσαν το 58-39 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει την υπέρ του διαφορά στο +30 (79-49) με τη Νικολοπούλου. Τυπική διαδικασία τα τελευταία λεπτά, με τις δύο ομάδες να στρέφουν την προσοχή τους στον τέταρτο τελικό της ερχόμενης Κυριακής (15/5, 15:00). Το τελικό 87-54 αντικατοπτρίζει την αποψινή ανωτερότητα των «ερυθρόλευκων», ενώ ο Παναθηναϊκός καλείται να αντιδράσει και να ισοφαρίσει εκ νέου τη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 22-6, 43-21, 58-39, 87-54