ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑBASKET LEAGUE«Πάτησε» τον Κολοσσό η ΑΕΚ με σόου από Λάνγκφορντ και Ρέι!

«Πάτησε» τον Κολοσσό η ΑΕΚ με σόου από Λάνγκφορντ και Ρέι!

Με τους νεοαποκτηθέντες Λάνγκφορντ και Ρέι να πυροβολούν από… παντού, η ΑΕΚ «πάτησε» τον Κολοσσό Ρόδου (93-69) στο ΟΑΚΑ και έφτασε στο πρώτο ροζ φύλλο αγώνα για τη φετινή Basket League.

Οι Αμερικανοί γκαρντ της «Ένωσης» σημείωσαν 48 πόντους συνολικά (25 και 23 αντίστοιχα) και πήραν από το χεράκι την ομάδα του Παπαθεοδώρου. Από… κοντά σε απόδοση οι Γιάνκοβιτς (11 πόντοι), Μαυροειδής (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος (12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα).

Για τους φιλοξενούμενους διασώθηκαν οι Κρομά (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και Μπρέιζελτον (11 πόντοι, 4 ασίστ), με το σύνολο του Λυκογιάννη να πληρώνει την αδυναμία του στα ριμπάουντ.

Η ΑΕΚ μπήκε… αγριεμένη στο παιχνίδι και με εξαιρετική άμυνα, «έπνιξε» τον Κολοσσό και απέκτησε προβάδισμα από την αρχή: με τους Λάνγκφορντ και Γιάνκοβιτς να σημειώνουν τους 12 πρώτους πόντους της ομάδας τους, η «Ένωση» ξέφυγε με +7 (12-5 στο 7’).

Κάπου εκεί όμως οι Ροδίτες αντέδρασαν και με μπροστάρη τον Μαραγκό, πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (15-12 στο 9’). Στην τελική ευθεία του πρώτου δεκαλέπτου, ο Ρέι πήρε τη σκυτάλη από τους συμπαίκτες του, όσον αφορά το σκοράρισμα, και έφερε τον «Δικέφαλο» στο +6 (20-14).

Με διαδοχικά τρίποντα του Παύλος, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν εκ νέου (23-20 στο 12’), ωστόσο η ομάδα του Παπαθεοδώρου πάτησε το γκάζι και απομακρύνθηκε: με σερί 7-0 έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (30-20 στο 13’).

Ο Κολοσσός προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι και μείωσε στο -7 (32-25 στο 15’), αλλά η είσοδος του Λάνγκφορντ στο ματς, άλλαξε τελείως το μομέντουμ και τα δεδομένα του αγώνα. Συγκεκριμένα, ο Αμερικανός γκαρντ της «Ένωσης» σημείωσε 11 από τους 13 πόντους της ομάδας του στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου και εκτόξευσε τη διαφορά στο +16 (45-29).

Ο «Δικέφαλος» ξεκίνησε δυνατά και μετά την ανάπαυλα και ξέφυγε με +21 (52-31 στο 23’), με τον Γιάνκοβιτς να προσφέρει σημαντικές βοήθειες στον Λάνγκφορντ. Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν και απάντησαν με σερί 8-0 (52-39 στο 25’).

Το δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου ανήκε ολοκληρωτικά στην ΑΕΚ, που είδε τους Ρέι και Γιαννόπουλο να μπαίνουν στην εξίσωση επιθετικά. Κάπως έτσι οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο έχοντας «αέρα» 20 πόντων (71-51) και στην ουσία καθάρισαν τη νίκη.

Όπως αναμενόταν, το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, καθώς η ομάδα του Παπαθεοδώρου δεν έδωσε το παραμικρό δικαίωμα στους φιλοξενούμενους και διατηρούσε διαφορά 20+ πόντων (83-59 στο 36’).

Στα τελευταία λεπτά οι προπονητές των δύο ομάδων βρήκαν ευκαιρία να δοκιμάσουν σχήματα και πρόσωπα, με την ΑΕΚ να φτάνει στο τελικό 93-69, που σηματοδότησε την πρώτη φετινή νίκη της.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 45-29, 71-51, 93-69.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 23, Λάνγκφορντ 25, Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 6, Κακλαμανάκης 4, Χρυσικόπουλος 1, Γκίκας, Μαυροειδής 10 (8 ριμπ.), Σαντ-Ρος 1 (12 ριμπ., 4 ασίστ, 3 κλ.), Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 12, Γιάνκοβιτς 11.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 4, Μπρέιζελτον 11, Τζάκσον 8, Μαραγκός 8, Πουλιανίτης, Μπρούσεβιτς 3, Καλογιαννίδης, Μωραΐτης 3, Ντάνιελς 6, Κρομά 15 (8 ριμπ., 7 ασίστ), Τουντζιαράκης 2, Παύλος 9.